DTP Hakkari mitinginde 'ölüm tehlikesi'

DTP Hakkari mitinginde 'ölüm tehlikesi'.16965
  • Giriş : 27.11.2008 / 20:07:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 08:41:41

Hakkarili çocuklar DTP'li vekillerin konuşmalarını izlerken, tırmandıkları bir direkteki uyarı levhası manidardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Yerel seçim startını Hakkari'de veren Demokratik Toplum Partisi (DTP) heyeti, Kars'ın Digor ilçesinde miting düzenlendi. Mitingi bir binanın çatı katından izleyen çocuklar yüksek gerilim hattının bulunduğu elektrik direğiyle adeta oyun oynadılar. Bazı partililerde mitingi, 'Ölüm Tehlikesi' yazısının yer aldığı uyarı levhasının bulunduğu elektrik direğinden izlediler.

DTP Genel Başkan Yardımcısı Mardin Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Van Milletvekilleri Özdal Üçer ile Fatma Kurtulan ve Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş'tan oluşan DTP heyetini Kars il sınırında DTP Kars İl Başkanı Veli Müyken ve yaklaşık 200 araçtan oluşan bir konvoy karşıladı.

Digor ilçe merkezinde de partililer zafer işaretleri ve sloganlarla DTP heyetini karşıladılar. Karşılamadan sonra burada bir miting düzenlendi. Miting alanını partililer doldurunca çocuklar ise binaların çatı katlarına çıktılar. Burada çocukların yüksek gerilim hattı geçen elektrik direklerinden tutunmaları yürekleri ağızlara getirdi. Çocuklar tehlikenin farkına bile varmadan hattın bulunduğu elektrik direğinden tutunarak, direğe yaslanarak mitingi izlediler. Çocuklar ayrıca düşme tehlikelerine karşın ayaklarını çatıdan ve duvarlardan uzatarak mitingi izlemeye devam ettiler. Bu arada bazı partililerde 'Ölüm Tehlikesi' ibaresinin yer aldığı uyarı levhasının bulunduğu elektrik direklerinin üzerinden mitingi izlediler.

Bu sırada seçin otobüsünde konuşma yapan DTP Genel Başkan Yardımcısı Mardin Milletvekili Emine Ayna, "Ben Diyarbakır Belediyesini istiyorum" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Bu sözün arkasından da dedi ki, 'Ben Dersim'i de istiyorum'. Bu halk ona gereken cevabı daha seçimlere gitmeden verdi. Başbakan 'Diyarbakır'ı istiyorum' dedi, Diyarbakır'a giremedi. Başbakan 'Dersim'i istiyorum' dedi, Dersim'e giremedi. Engelleyen biz değiliz. Engelleyen kendisi ve kendi zihniyetidir. Kürt sorununa çözümsüz yaklaşmasıdır. Çözümsüzlüğü, savaşı, ölümü dayatmasıdır. Kendi önündeki en büyük engel" diye konuştu.

DTP Milletvekilleri mitingin ardından ilçe çıkışında bir mola vererek halay çektiler. Halaydan sonra Van Milletvekilleri Özdal Üçer İlköğretim öğrencileriyle ayak üstü kısa bir sohbet etti ve ardından seçim otobüsünü bindi. DTP konvoyu buradan da Dağpınar Beldesi'ne geçti. Dağpınar'da da partililere seslenen DTP Genel Başkan Yardımcısı Mardin Milletvekili Emine Ayna, yerel seçimlerin görülmemiş hilelere sahne olacağını savunarak, şunları söyledi:

"Seçimlerde en büyük sıkıntıyı sandıklarda yaşıyoruz. Hepimizin ilk yapacağı iş oyumuza ve oy kullanacağımız sandığımıza sahip çıkmamızdır. Seçmen listeleri asıldı. İlk işimiz muhtarlıklara gitmek. Bu seçimler görülmemiş hilelere sahne olacak. Sırf DTP için. Sırf DTP'li belediyeleri seçtirmemek için bugüne kadar yaşadığımızdan çok daha fazla hilelerle karşılaşma durumumuz olacak. Çok daha fazla oyumuzu çalmaya çalışacaklar. Bu nedenle en büyük hazırlığımız ve çalışmamız seçmen listelerine yazılmak ve onları korumak. Bir buçuk yıl içerisinde seçmen sayısı 6 milyon artmış. Ben iddia ediyorum bu 6 milyon seçmenin yarısından fazlası bizim seçmenimizdir"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*