DTP için dava süreci resmen başladı, dosya raportörde!

DTP için dava süreci resmen başladı, dosya raportörde!.14644
  • Giriş : 17.11.2007 / 15:11:00

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Başsavcılığı'nın DTP hakkında açtığı kapatma davasını raportöre verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şimdi raportör raporunu hazırlayacak ve Anayasa Mahkemesi de kapatma davasının sürecini belirlemek için toplanacak.

Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde çıkarılan yasalarla birlikte parti kapatmak artık daha zor. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi DTP ile ilgili kararında nitelikli çoğunlukla yani 7 üye ile karar alabilecek.

DTP ile ilgili soruşturma dosyası artık Anayasa Mahkemesi'nde. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay'dan gelen iddianameyi bekletmeden raportöre verdi.

Eğer dosyada eksiklik yoksa yargılamaya geçilecek. Anayasa Mahkemesi DTP'nin yazılı savunmasını alacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise, esasa ilişkin görüşünü gönderecek.

Mahkeme tarafları, bir kez de sözlü olarak dinleyecek ve mahkeme esasa ilişkin rapor gelince, kapatmaya ilişkin kararını vermek için toplanacak.

7 üyenin oyu gerekiyor

Mahkeme, kararını nitelikli çoğunluk olan 7 üyenin oyuyla verebilecek. Çünkü Avrupa Birliği yolunda yenilenen yasalarla parti kapatma zorlaştırıldı.

Anayasa'nın 69'uncu maddesinde yapılan değişiklikle bir partinin, suçun odağı haline gelmesinin tanımı daraltıldı ve Anayasa Mahkemesi'ne, partiyi kapatmanın dışında da ceza verebilme olanağı tanındı.

Mahkeme kapatma kararı yerine, varsa hazine yardımını kesebilir, seçime girmeme cezası verebilir.

DTP hakkında kapatılma davası

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkında kapatma davası açtı. Gerekçede, DTP'nin, "devletin bağımsızlığı, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne yönelik eylemlerin odağı haline geldiği" belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious