DTP il başkanı ve yardımcısı gözaltında

DTP il başkanı ve yardımcısı gözaltında .23312
  • Giriş : 23.03.2008 / 08:57:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından yasadışı olarak düzenlenen Nevruz kutlaması sonrası yaşanan olayların yaşanmasında büyük etkisi olduğu iddiasıyla DTP Van İl Başkanı Abdurrahman Doğar, gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ile DTP İl Başkanlığı'nın yaptığı karşılıklı sert açıklamalar sonrası DTP, bugün parti binası önünde kutlama yapmak istedi. Toplanan gurubun yasadışı sloganlar atıp terör örgütü PKK ile elebaşını simgeleyen afişleri açması üzerine, polis guruba müdahale etti. Karşılıklı yapılan sert açıklamalar sonrası DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ın tehdit gibi açıklaması ve sonrası yaşanan gelişmeler, sinirlerin gerilmesine neden olmuştu.

Beklenen olaylar parti binası önünde patlak vermiş ve 130 gösterici gözaltına alınmıştı. Olaylarda, 38 gösterici, 15 polis yaralandı. Yaralananlardan 1'i polis, 3'ü gösterici olmak üzere 4'ünün durumu ağır. Olayın yaşanmasında yaptığı açıklamaların büyük etkisi olduğu belirtilen DTP İl Başkanı Doğar, olay yerinde uzaklaşmış ve ekipler tarafından aranmaya başlanmıştı. Akşam saatlerinde Doğar ve İl Başkan Yardımcısı Nemci Kalçık, gözaltına alındı. Doğar'ın diğer göstericilerle birlikte sorguları Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious