DTP il başkanına 10 ay hapis cezası

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars İl Başkanı Mahmut Alınak TCK'nın 301. maddesi gereğince 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ardahan Asliye Ceza Mahkemesi, 11 Nisan 2007'deki duruşmasında DTP'li İl Başkanı Alınak'a Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni (TBMM) ve Genelkurmay Başkanlığı'nı aşağılamak ve küçük düşürmekten ve TCK'nın 301.madde gereğince 10 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, Alınak'ın sözlerini, 'TBMM ve devletin askeri teşkilatının başı olan Genelkurmay Başkanlığı'nın, ne olduğu tam olarak izah edilmeyen ancak devletin hukuk sistemine aykırı ve hukuk dışı bir örgütlenme olarak tarif edilen kontrgerilla cumhuriyetinin emri altında onay makamı niteliğinde olduğunu ileri süren sözlerin tartışmaya yer bırakmayacak şekilde Cumhuriyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ve Genelkurmay Başkanlığı'nı aşağılayıcı ve küçük düşürücü vasıf taşıdığını' ifade etti.

DTP Kars İl Başkanı Alınak bir konuşmasında, "Şemdinli kontrgerilla cumhuriyetinin tetikçileri tarafından bombalandı. O tetikçi kontrgerilla cumhuriyetinin tetikçisiydi, tabi ki rejim onu kollayacaktı. Nitekim korudular, koruyarak salıverildiler, Türkiye siyasetini bu kontrgerilla cumhuriyeti şekillendirmektedir, bu kontrgerilla cumhuriyeti neyi emrediyorsa Parlamento onu yapıyor, Genelkurmay onu yapıyor, Cumhurbaşkanlığı onu yapıyor ve Meclis bu yüzden bu kontrgerilla cumhuriyetinin denetiminde bir onay makamıdır." ifadelerini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious