DTP: İlker Başbuğ Kenan Evren gibi!

  • Giriş : 06.09.2008 / 04:14:00
  • Güncelleme : 06.09.2008 / 00:17:01

"Diyarbakırlıların bize fahri hemşerilik vermesi lazım” diyen Genelkurmay Başkanı Başbuğ'a DTP'lilerden tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır"da sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle görüşen ve “Diyarbakırlıların bize fahri hemşerilik vermesi lazım” diyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ"a DTP"lilerden tepki geldi.

"KENAN EVREN ALIŞKANLIĞI"

DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, “Fahri hemşerilik istemesi oralı olduğunu göstermez, hemşerilik beratı halkın iradesi ve onun temsilcisinin takdiridir” dedi. DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik ise "askerlerin fahri hemşeriliği sevdiğini' belirterek “bu Kenan Evren alışkanlığıdır, ancak çatışmalı ortam son bulduğunda Diyarbakır"ın fahri hemşerisi olabilir” diye konuştu. DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da “Fahri hemşeri olabilmesi için öncelikle Diyarbakır halkının bütününü kucaklamaları, halkın seçtiğine, halkın iradesine saygı göstermeleri gerekir” dedi.

DTP milletvekilleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ"un Diyarbakır"da bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile yaptığı görüşmeyi ve "Fahri Hemşerilik" talebini değerlendirdi. DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Başbuğ"un sivil toplum örgütü adı altında "birileri" ile bir araya gelmesi ancak Büyükşehir Belediye Başkanı"nı dışlamasının anlamlı olduğunu belirtti. Birdal, “Fahri hemşeriliği, bu onuru Diyarbakır halkı verir. Birilerinin kendini oralı ilan etmesi, oralı olduğunu göstermez. Fahri Hemşerilik halkın iradesi ile seçtiği Büyükşehir Belediyesi"nin takdiridir.” diye konuştu.

“GENERALLER KENAN EVREN GİBİ DAVRANMAYA DEVAM EDİYOR”

DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik ise "askerlerin fahri hemşeriliği sevdiği"ni belirterek “bu Kenan Evren alışkanlığı. Kenan Evren anayasasının değişmezliğini savunan generaller Kenan Evren gibi davranmaya devam ediyor. Diyarbakır"ın fahri hemşerisi olunabilmesi için çatışmalı ortamın demokratik sürece geçmesi için çaba gösterilmesi lazım. Toplumsal barış sağlandığı zaman Diyarbakır"ın fahri hemşerisi olabilir.” dedi. Özçelik, Başbuğ"un bazı sivil toplum örgütleriyle yaptığı görüşmeleri ise “işe yaramaz” şeklinde değerlendirdi.

“FAHRİ HEMŞERİLİK İÇİN ÖNCE HALKIN SEÇTİĞİNE VE İRADESİNE SAYGI GEREKİR”

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da, Genelkurmay Başkanı"nın kuvvet komutanları ile Türkiye"nin her yerinde ziyaretler yapmasının, sivil toplumla görüşmesinin doğal olduğunu, abartılmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Ancak Diyarbakır gibi bir büyükşehirde, güneydoğunun en büyük kentinde, halkın iradesiyle seçilmiş yerel yönetimler göz ardı ediliyorsa bu ziyaretin önemi yoktur. TTB, barolar ve insan hakları kuruluşları gibi bölgenin sorunları konusunda en duyarlı kesimlerle görüşülmüyor. Geriye kala kala hükümetten ihale beklentisi olan iş çevreleri, AKP yandaşları, cemaat sermayesi, AKP hükümetinin bölgeye özenle seçip gönderdiği mülki erkan kalıyor. Görüşme bunlarla yapılıyorsa, bu görüşmelerde de bir ayrımcılık yapılıyorsa, bütün halkı temsilcilerini kucaklayamamış bir görüşme fotoğrafı veriliyorsa, buna sebep olanların biraz da kendilerinin düşünmesi gerekir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*