DTP İmralı'nın kapatılmasını istedi

DTP İmralı'nın kapatılmasını istedi.23312
  • Giriş : 16.07.2008 / 13:30:00

DTP Batman İl Teşkilatı, İmralı Cezaevi'nin kapatılmasını, cezaevlerinde anti demokratik olduğunu ileri sürdüğü uygulamalara son verilmesini talep etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aralarında DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız ve Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan'ın da bulunduğu bir grup partili merkez binası önünde toplanarak Gülistan Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı'na kadar slogan atarak yürüdü.

Basın açıklaması öncesi konuşan DTP Milletvekili Bengi Yıldız, yapılacak basın açıklamasının 2 önemi olduğuna dikkat çekerek, "Birincisi genelde cezaevlerinde, özelde İmralı'da uygulanan sistem Türkiye'nin kendi hukukunu ayaklar altına alması, çiğnemesi anlamına gelmektedir. İkincisi, 9 yıldır Sayın Öcalan İmralı Cezaevi'nde barış özgürlük, kardeşlik ve demokratik bir cumhuriyet mesajı vermektedir. Savaşa ilişkin çatışmalara ilişkin tek bir söylemi bulunmamaktadır. Ama bunun karşılığı baskı tecrit ve hatta taciz uygulamaları ile karşılık verilmektedir." dedi.

DTP'li Yıldız'ın ardından basın açıklamasını okuyan DTP İl Başkanı Özcan Erdem, son aylarda 12 Eylül Askeri Darbesi'nde olduğu gibi tüm cezaevlerinde baskıların arttığını ileri sürerek "AKP ve İmralı siteminin aktörlerini uyarıyoruz. Kin ve nefret tohumlarını ekmek, halkları birbirine kırdırmak hiçbir sistemi yaşatmamıştır. Bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmelidir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*