DTP infial yarattığının farkına vardı

DTP infial yarattığının farkına vardı.16965
  • Giriş : 04.11.2008 / 13:26:00
  • Güncelleme : 04.11.2008 / 12:58:28

Başbakan Erdoğan'ın Güneydoğu'ya gitmemesi için her yolu deneyen DTP, bir anda "u dönüşü" yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son haftalarda gerilimi tırmandıran DTP, 'U' dönüşü yaptı. Bir süre öncesine kadar boykot çağrıları yapan Grup Başkanvekili Demirtaş, 'Başbakan'ın Diyarbakır'a gelmesi en doğal hakkı' dedi.

Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın işkence gördüğünü iddia ederek, sokakta gerilimi artıran ve 'çadır siyasetine' başlayan Demokratik Toplum Partisi (DTP), yumuşama mesajları verdi. DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, 'Başbakan'a 'Diyarbakır'a gelme' diyemeyiz derken, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de Başbakan'ın 'Demokrasi silahla gelmez' sözlerini önemli bir gelişme olarak değerlendirdi.

Diyarbakır'daki çadır eylemine katılan DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın kısa bir süre sonra ikinci bir Diyarbakır gezisi yapacağı yönünde duyumlar aldıklarını belirterek, “Umut ediyoruz ki Sayın Başbakan'ın bu hesabı, halkların çıkarına olan bir hesap olsun. Diyarbakır'a gelecekse buradan barış mesajları versin. 16 Ağustos 2005 tarihinde Diyarbakır'da verdiği mesajlara benzer mesajlar versin. O zaman Diyarbakır halkı da Başbakan'a misafirperverliğini gösterecektir. Ama bu mesajları vermeyecekse, biz Sayın Başbakan'a gelmesin diyemeyiz. Bu ülkenin Başbakanı'dır, her kenti de ziyaret eder, dilediği her yere de gider. İnsanların sorunlarını dinlemek Başbakan'ın görevi ve hakkıdır” dedi.

GÜL'ÜN PERSPEKTİFİNE HAZIRIZ

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de Başbakan Erdoğan'ın Van'da yaptığı konuşmadaki, “Demokrasi silahla gelmez” sözlerini kullanmasının önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ise, “Hükümet bir proje geliştirirse Kürt halkı da buna mutlaka destek verecektir. Cumhurbaşkanı'nın 29 Ekim resepsiyonunda sunduğu perspektife hazırız” şeklinde konuştu.

Diyarbakır'da aralarında DTP milletvekilleri, belediye başkanları, il başkanları ile meclis üyelerinin de bulunduğu grubun, çadırda yaptığı oturma eylemi dün de sürdü. Kalabalık, yaktıkları ateş etrafında Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekerken, bazı eylemciler ise getirdikleri battaniyeye sarılarak uyumayı tercih etti.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*