DTP kapatılırsa Avrupa Birliği Türkiye'yi kınamayacak!

DTP kapatılırsa Avrupa Birliği Türkiye'yi kınamayacak!.12011
  • Giriş : 24.11.2007 / 02:48:00
  • Güncelleme : 24.11.2007 / 01:05:14

Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkındaki kapatma davası, Avrupa Birliği'nde de dikkatle izleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıllarca IRA terörüyle mücadele eden İngiltere'nin Adalet Bakanı Jack Straw, buna rağmen örgütün siyasi kanadı Sein Fein'i kapatmadıklarını söyledi. CNN Türk'te (+) BİR programına konuşan Jack Straw, Sein Fein'i kapatmayıp uzun vadede siyasi muhatap olarak kullandıklarını ifade etti. İngiltere'deki şartlarla Türkiye'nin içinde bulunduğu şartların geçerli olduğunu söyleyemeyeceğini kaydeden Straw, DTP'nin kapatılması durumunda bunu kınamayacaklarını açıkladı.

"Fakat Türkiye'nin şartları farklı, DTP kapatılırsa bunu kınamayız" diyen Straw, IRA'nın terörist faliyetleri yüzünden hiç bir zaman IRA'nın siyasi kolu Sein Fein'i kapatmadıklarını belirtti.

Bunun bir süre kendilerini zorladığını belirten Jack Straw, "Çünkü bombaların arkasındaki isimlerin, karşımızdaki siyasi temsilcilerle aynı insanlar olduğunu biliyorduk. Ama bu, zamanla, siyasi muhatap olarak alabileceğimiz bir grubun oluşmasını sağladı" dedi.

Straw, "Türk siyasetçilerin bu konudaki görüşlerini, DTP'nin kapatılmasına veya DTPli vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karşı çıktıklarını biliyorum. Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar ise tamamen hukuki bir konu ve bu sadece onları ilgilendirir" dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious