DTP Karayalçın'ı desteklemeyecek

DTP Karayalçın'ı desteklemeyecek.9138
  • Giriş : 23.01.2009 / 20:21:00

DTP'li Emine Ayn, ROJ TV'de, DTP'nin Karayalçın'ı desteklemeyeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, 29 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın'ı destekleyemeyeceklerini ve seçmenlerine Karayalçın'a oy vermemeleri konusunda uyaracaklarını belirterek, “Bu seçimde ya savaşa, ya da barışa oy verilecektir” dedi.

PKK ile aynı çizgide yayın yapan Roj TV'nin bir programına telefon bağlantısıyla katılan DTP Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emeni Ayna, yerel seçimlerde vatandaşların ya savaşa ya da barışı tercih edeceklerini söyledi. Ayna, “DTP'ye oy veren barışa, diğer partilere oy verenler ise savaşa oy vermiş olacaktır” dedi. Türkiye'de hiç bir vali ve kaymakamın devletin memuru olmadığını ve 1960'lı yıllarda CHP'de olduğu gibi bugün AKP'nin birer temsilcileri olduğunu ileri süren Ayna, “Komutanlar bile DTP'ye karşı AKP'ye oy verilmesi için çalışıyor. Seçimlerde tüm baskılara rağmen başarılı çıkacağız” dedi.

TRT6'YA TUTUNDULAR
TRT 6'dan yapılan Kürtçe yayınla ilgili de görüşlerini söyleyen Ayna, “Kürtçe TV, AKP'nin evlere Kürtçe olarak taşınmasıdır. Kürtlere kendilerini Kürtçe inkar etmeleri imkanı sağlanıyor. Bunun için eleştiriyoruz. Seçimlere hazırlanırken tutunacak başka dalları kalmadı. Kürtçe yayın yapılması yasa dışıdır. Kürtlere yönelik şiddet politikaları sürdükçe Ergenekon da tasfiye edilemez. Çünkü devlet hukuk içerisinde şiddeti uygulayamaz” dedi.
29 Mart yerel seçimlerinde Ankara'da DTP'nin kimi destekleyeceği ile ilgili çeşitli spekülasyonların ortaya atıldığını söyleyen Ayna, “Biz Ankara'da CHP'nin adayı Murat Karayalçın'ı desteklemeyeceğiz. Seçmenlerimizden de Karayalçın'a oy vermemelerini isteyeceğiz” dedi

AYNA, AHMET TÜRK'TEN FARKLI DÜŞÜNÜYOR
Emine Ayna, bir süre önce yine Roj TV'de konuşan ve yerel seçimlerin Kürtler açısından referandum olacağını söyleyen DTP lideri Ahmet Türk'ün bu sözlerinin hatırlatılması üzerine, seçimlerin referandum olamayacağını söyledi. Ayna, “Seçimlere diğer partilerle eşit imkanlarla girmiyoruz. Baskılar altında giriyoruz. Onun için bunun referandum olarak değerlendirmek doğru değildir” diye konuştu.

DTP LİDERİ AHMET TÜRK NE DEMİŞTİ?
Bir süre önce yine Roj TV'deki bir programa katılan DTP lideri Ahmet Türk, Kürtlerin, kendi mücadelesini sürdürürken özgürlüğünü de koruyacağını belirtmişti. Türk, “İşimizin kolay olmadığını biliyoruz. Ama halkımızın beklentileri var. Olabildikçe de halkımıza tercüman olmaya çalışıyoruz. Tabii ki siyasi parti olarak sonuçta aldığınız sonuçlar önemli. Bu nedenle yerel seçimler bizim için bir referandumdur. Bizim için çok önemlidir. Ben halkımızın bu yerel seçimlerde bir referandum olduğunu düşünerek, görerek, bir tavır sergileyeceği, mücadele azmi ortaya koyacağı inancındayım” demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*