DTP kongresinde bayrak krizi

DTP kongresinde bayrak krizi.11355
  • Giriş : 21.06.2009 / 23:07:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 20:32:32

DTP Şanlıurfa Merkez İlçe 2. Olağan Kongresi'nde 'Türk Bayrağı' krizi yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Şair Nabi Kültür Merkezi'nde düzenlenen DTP Şanlıurfa Merkez İlçe 2. Olağan Kongresi'ne; DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, DTP Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Ayhan ve parti yönetim kurulu üyeleri ile delegeler katıldı. Dün gece kuzeninin düğün töreni için Şanlıurfa'ya gelen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün kongreye katılmaması ise dikkat çekti. Kongreye gelen partililer, polis tarafından didik didik aranarak, salona alındı.

DTP'li Binici'nin de gelmesi ile salonda terör örgütü PKK ele başı Abdullah Öcalan için söylenen şarkılar çalındı. DTP bayrakları ile süslenen salonda Türk bayrağı ile Atatürk posterinin asılmaması bazı partilileri harekete geçirdi. Görevliler arasında bir süre 'bayrak' diyalogu geçti. Bir süre sonra temin edilen Türk bayrağı partililerce, DTP bayrağı ile birlikte sahnedeki 'DTP'yi susturma, silahları sustur' pankartının altına asıldı. Ancak Türk bayrağının sahnenin tam ortasına asılmasını hazmedemeyen bazı partililer, görevliler aracılığıyla Türk bayrağını, sahnenin ortasından söktürerek, salonun sol kısmına yapıştırıldı. Yaşanan 'bayrak' krizinin ardından, devrim şehitleri adı altında bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Flash Animasyonu

Zılgıtlar eşliğinde sona eren saygı duruşunun ardından konuşan DTP Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Ayhan, statükocu diye nitelendirdiği güçler tarafından kazandıkları başarıların engellenmeye çalışıldığını savunarak, "Zayıflatmaya yönelik karşı bir saldırı da olanca gücü ile yürütülmeye çalışılmaktadır. Özellikle içinden geçtiğimiz günler itibari ile şimdiye kadar Kürt halkının 30 yıldır açığa çıkarmış olduğu mücadelenin değerlerine yönelik kapsamlı ve derinlikli bir saldırı konsepti ile karşı karşıyayız. Bu boyutuyla, bütün bu yaşanan gelişmeler çerçevesinde son iki yıldır halkımızın ortaya çıkartmış olduğu direniş ve bu direnişe bağlı olarak yakalanan başarı çizgisine ilişkin ciddi bir saldırı ve imhayla karşı karşıyayız. Özellikle 29 Mart Yerel Seçimleri'nden sonra partimizin yakalamış olduğu bu başarı çizgisine karşın statükocu güçler tarafından bu çizgiyi zayıflatmak, bu başarıyı geriletmek maksadıyla kapsamlı bir saldırı siyaseti devreye sokulmuştur. Bu anlamıyla; 14 Nisan operasyonuyla kendini açığa çıkaran bu mevcut baskı ve tutuklama furyası, günümüze kadar yoğun bir şekilde devam etmektedir" iddialarında bulundu.

Daha sonra sahneye çıkan ve konuşmasını Kürtçe yapan DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ise, demokrasi şehitleri diye nitelendirdiği kişiler için saygıyla eğildiğini söyleyerek, "Partimiz zor ve zahmetli bir süreçten geçmektedir. Bu gün o yol, karşımıza iki çatal haline gelmiş durumda. Birincisi çok zor ve çok zahmetli bir yol Şehitler sayesinde; Kürtler için 'kart-kurt' dediklerinde, bugün o şehitler sayesinde bu hale geldik. Sordular; 'Kürtler var mı?' diye; evet var, bisikletleri de var. Ben yine bedenimi o şehitler için saygıyla eğiyorum" ifadelerini kullandı.

Kongre, daha sonra gerçekleştirilen oylama işlemleri ile devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*