DTP kongresine inceleme

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı DTP birinci olağanüstü kongresiyle ilgili inceleme başlattı. Başsavcılık gerek görürse soruşturma başlatıp, dava açacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; DTP birinci olağanüstü kongresinde eşbaşkanlar Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un konuşmalarını incelemeye aldı.

Güvenlik birimlerinden kongreye ilişkin görüntü ve kayıtları isteyen başsavcı; suç unsuru olup olmadığını araştıracak.

Aysel Tuğluk kongredeki konuşmasında Abdullah Öcalan'dan "Sayın" diye bahsetmiş ve PKK'nın da siyasi sürecin içine çekilmesi gerektiğini ileri sürmüştü.

Savcılığın incelemesinde bu noktaların üzerinde durduğu öğrenildi.

“Kürt partileri de temsil edilsin”

Öte yandan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, ''Kürt partilerinin, Türk parlamentosunda temsilinin olumlu olacağını düşünüyorum'' dedi.

Lagendijk, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ü parti genel merkezinde ziyaret etti.

Lagendijk, ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada, DTP'ye herhangi bir özel mesaj veya taleple gelmediğini belirterek, ''Pek çok vesileyle geçmişte de söylediğim ve AB Parlamentosu raporlarında da vurgulandığı gibi, Kürt partilerinin, Türk parlamentosunda temsilinin olumlu olacağını düşünüyorum'' dedi.

Bu temsilin, Türkiye'deki seçim yasası sebebiyle çok zor olduğunu öne süren Lagendijk, ''Bu konuda gösterilecek her türlü çabayı, atılacak her türlü adımı memnuniyetle karşılarız'' diye konuştu.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, ''Türkiye'nin toplumsal barışa toplumsal diyaloğa ihtiyacı olduğunu'' kaydederek, ''Bunun için de katılımcı, demokratik bir siyaset ortamının Türkiye'de egemen olmasını istiyoruz'' dedi.

“Evren bile ifade etti”

DTP'nin TBMM'de yer alma ısrarının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Türk, ''Bu ayrımcı olmadığımızın, bölücü olmadığımızın bir ifadesidir'' diye konuştu.

''1980 darbesini gerçekleştiren, demokrasiyi askıya alan Sayın Evren bile artık Türkiye'nin değişme ihtiyacı duyduğunu çok açık bir biçimde ifade etmiştir'' diyen Türk, ''Bugün, Sayın Evren'in söylediklerini biz ifade etseydik, eyalet sisteminden söz etseydik, farklı şeyler söyleseydik, hakkımızda dava bile açılırdı'' görüşünü belirtti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, dün yapılan DTP 1’inci Olağanüstü Kongresi hakkında soruşturma başlatması hususundaki görüşlerinin sorulması üzerini Türk, ''Bu bilgi henüz bize gelmedi. Olabilir, her konuştuğumuzda dava açılıyor. Artık alıştık'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious