DTP Kürt partisi değilse kimin partisi?

DTP Kürt partisi değilse kimin partisi?.16965
  • Giriş : 29.10.2008 / 06:40:00
  • Güncelleme : 28.10.2008 / 21:43:42

DTP, Kürt sorununun çözümünde muhatap alınması gereken bir parti değildir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP şeksiz-şüphesiz Öcalan"ın partisidir…

O yüzden DTP Öcalan"dan bağımsız veya Öcalan"a rağmen hareket edemez…

Etmeye kalkışırsa biter… Anında bitirilir…

DTP kendi başına siyaset yapamaz; ancak öngörülen çerçevede siyaset yapabilir…

DTP gerçekliğini bilen herkesin malumudur bu…

Bu DTP"deki herkesin PKK"lı olduğu anlamına mı geliyor? Hayır!

Örgütün siyasetine herkesin koşulsuz iman ettiği anlamına mı geliyor? Hayır!

DTP"nın üst yönetiminde de alt birimlerinde de örgütün bu şiddet siyasetine karşı çıkan unsurlar yok değil. Yani DTP"nin içinde de güvercinler var. Ama ana politikayı şahinler belirliyor.

DTP sosyolojik anlamda da siyasal anlamda da varlık nedenini örgüte borçlu olduğu için ancak öngörülen çerçevede siyaset yapabilir.. DTP"nin içindeki güvercinler normal şartlarda belki bir biçimde farklı konuşabilirler ancak şiddet siyasetinin benimsendiği dönemlerde hiçbir şekilde farklı görüşler dile getiremezler.

DTP"nın gerçekliği bu…

DTP"nin “kimlik siyaseti” yapan bir parti olduğunu söylemek eksik ve yanıltıcıdır. Çünkü DTP gerçekte bir “Kürt partisi” değildir. DTP"nin Kürt kimliği üzerinden siyaset yapıyor olması, tamamen kitleleri mobilize etmek içindir. Kürtlük kullanılmadan kitleleri başka türlü harakete geçirmek mümkün değildir zira.

DTP gerçekte bir “Kürt partisi” olmuş olsaydı, Kürt sorununun bizatihi çözümünü önemserdi. PKK"nın giderek bu çözümün önünde engel oluşturduğunu görerek tavır koyardı. DTP gerçekte bir “Kürt partisi” olmuş olsaydı, Kürt halkının çıkarlarını her türlü örgütsel çıkarların üstünde tutardı. Hatta kendi varlık nedeninin üstünde tutardı. Kürt sorununun çözümü veya Kürtlerin refahı için atılacak demokratik adımların önünü kesen örgüt siyasetine de açık tavır koyardı.

DTP “Kürt partisi” olmaktan çok uzak. Çünkü DTP için varsa yoksa Öcalan…

DTP, örgütün siyasal kanadı olduğunu artık saklama gereği bile duymuyor.

Gerçeğin bilinmesinde elbette yarar var.

Kim neyse öyle hareket edebilmelidir artık…

DTP buna rağmen kapatılmamalıdır diyorum. DTP bu yüzden kapatılırsa örgütün değirmenine su taşınmış olur.

Siyasallaşmaktan korkmayan bir “devlet aklı”na ihtiyaç var asıl…

DTP, bilerek ve isteyerek kendini kapattırmak istiyor.

Örgütün seçimlere kadar gerilim ve çatışma siyaseti izleyeceği biliniyor. Sebebi malum. Çünkü şiddet olmadan yaşayamıyor.

DTP, güya şiddetten şikayet ediyor. Ama şiddet eylemliliğin başını çekiyor.

DTP güya barış istiyor, ama sokaklardaki şiddet eylemliliğin öncülüğünü yapıyor.

DTP"li milletvekilleri birer militan gibi bu eylemliliklerin başını çekiyor.

DTP"nin “güvercin” olarak bilinen Eşbaşkanı Ahmet Türk Diyarbakır"da Öcalan"a yapıldığı iddia edilen kötü muameleyı eleştiriyor, ama örgütün Diyarbakır esnafına ve halkına yönelik tehditleri karşısında ses çıkarmıyor… Diyarbakır"ı “açık cezaevi”ne dönüştüren örgüt siyaseti karşısında sus pus duruyor…

Öcalan"ın uğradığı kötü muameleyi eleştiren Türk, İstanbul"da onlarca araç yakıp yıkan fanatik eylemciler için bir tek kelime etmiyor… Yoksa araçları durduk yerde yakılan vatandaşların uğradığı bu kötü muamele ve kör şiddet siyaseti DTP"nın ilgi alanına mı girmiyor?

DTP"nın gündeminde varsa yoksa Öcalan…

“Öcalan"a özgürlük” şiarını yükselten bir parti, “PKK"yı muhatap almıyorsanız beni alın” dediğinde nasıl inandırıcı olabilir, ha, söyler misiniz?

“Öcalan"ın partisi” veya örgütün siyasal kanadı olduğunu artık saklama gereği bile duymayan DTP"nin “bizi muhatap alın, sorunu çözelim!” yaklaşımı, giderek sorun üretiyor. DTP sorunun parçası haline dönüşüyor giderek…

Hakkari"de konuşan DTP"nin “şahin” Eşbaşkanı Emine Ayna şöyle diyor: “Savaş bitsin istiyorsanız Öcalan"ı serbest bırakın!”

Savaşın bitmesini Öcalan"ın bırakılması şartına bağlayan DTP"nin “Kürt partisi” olduğuna kim inanır Allahaşkına?

Örgütün “Kürt sorununu beni muhatap alarak çözmezseniz size çözdürtmem!” yaklaşımını meşru ve haklı gören bir siyasi anlayışın, bizatihi Kürt sorununun çözümünü önemsediğini ileri sürmek asla inandırıcı olmaz.

Gelinen noktada artık gerçek şudur: DTP, Kürt sorununun çözümünde muhatap alınması gereken bir parti değildir. Çünkü DTP"nin Kürt sorununun çözümünü her şeyin önüne koyan veya üstünde tutan bir anlayışı yoktur. .

DTP"nın artık kendini gizleme gereği duymaması bence kızılacak bir durum değil…

Takiyye döneminin sona ermiş olması fena mı?

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*