DTP Kurula katılacak ama Gül'ü destekleyecek mi?

DTP Kurula katılacak ama Gül'ü destekleyecek mi? .14143
  • Giriş : 17.08.2007 / 16:28:00

DTP MYK'dan Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'e destek vermeme yönünde eğilim ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Genel Merkezi'nde yapılan MYK toplantısı yaklaşık 3 saat sürdü.

Demokratik Toplum Partisi Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, yaptığı açıklamada, Gül'ün dün partiye yaptığı ziyaretin değerlendirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

'Biz, ilkesel olarak Kürt sorununun demokratik çözümü konusunda açılımlar yapmaya aday, bu zihniyeti beyni ve yüreğinde taşıyan ve cesurca Türkiye gündemine getirecek, her şeyden önemli olanı da yıllardır akan kanı durduracak,ülkede kalıcı bir barış ortamını sağlayacak bir yaklaşım bekliyorduk. Ancak, Sayın Gül'ün 'genel demokratikleşme içerisinde ülkenin tüm sorunları çözülebilir' biçiminde genel geçer bir yaklaşım göstermesi MYK'da değerlendirilmiştir ve ortaya çıkan sonuç yeterince tatmin edici bulunmamıştır.

Toplantıda Cumhurbaşkanlığı seçiminde TBMM Genel Kurulu'na katılma, ancak Gül'e destek vermeme yönünde eğilim ortaya çıktı. Bu, bir pazarlıkla ilgili bir yaklaşım değil, tamamen ülkenin geleceğini ilgilendiren bir konuda ilkesel yaklaşımımızdır. Şayet bu aşamadan sonra da açık yaklaşım görülmezse Cumhurbaşkanı seçiminde Meclis'te bulunmayı ancak oy vermemeyi kendi gurubumuzda değerlendireceğiz ve tartışacağız. Son kararı gurubumuzla birlikte vereceğiz.''

Toplantıda, parti kongresinin de 21 ya da 28 Ekim'de toplanmasına karar verildiği öğrenildi.

DTP grup toplantısının pazar günü parti genel merkezinde yapılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious