DTP lideri Ahmet Türk, Gül konusundaki rengini belli etti

  • Giriş : 01.08.2007 / 19:59:00
  • Güncelleme : 01.08.2007 / 17:08:30

DTP lideri Ahmet Türk, 22 Temmuz seçimlerini balans ayarı olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk, bu sonuçlar ile halkın muhtıraya destek vermediğini açıkça gösterdiğini söyledi.

Türk ile yapılan söyleşiden satırbaşları şöyle;

MHP İLE ÇATIŞMAYIZ : "Biz Meclis'te uzlaşı ve diyalog arayacağız. Çok hassas bir süreç bu... İşte Meclis'te MHP'de var, çatışma olur gibi şeyler söyleniyor. Bu hoş değil. Medeni insanlarız biz sorunları diyalogla çözeriz. Meseleyi iki grubun birbirine karşı olduğu noktasına getirmek fayda getirmez."

OPERASYON YERİNE DİYALOG: "Kürt sorununun barışçı yolla çözülmesi için mutlaka adım atılmalı. Bu parlamento sınır ötesi operasyonları ya da harekatları tartışırsa, sorunun barışçı yollarla çözüm imkanı olmaz. "

DTP PKK'NIN ARKA BAHÇESİ Mİ? : "Biz halkımızın ön bahçesiyiz. Kimsenin arka bahçesi değiliz. Ama ortada bir gerçek, Kürt sorunu var."

ERDOĞAN BİR İLE BİR GERİ: "Başbakan mehter marşı gibi bir ileri, bir geri gidiyor. Demokrasi inançsızlığı ile yaklaşırsanız, sorunu çözemezsiniz. Demokrasi cesaret isteyen bir iştir. Sayın Başbakan Türk ve Kürt halkının kardeşliğini kucaklayacak mantığı ortaya koyarsa biz destek veririz."

KÜRTÇE YEMİN : Meclis'teki törende Türkçe yemin konusunda bir sıkıntı olmaz. Geçmişteki koşullar farklı, bugünküler farklı."

KÖŞK SEÇİMİNE KATILACAK MI? : Milletvekilinin görevi meclisi dağıtmak değil, çalıştırabilecek tavır sergilemesi. Biz bunun için parlamentodayız. Biz destekleriz, desteklemeyiz, adaya bakarız. Biz 72 milyonu kucaklayacak bir şahıs seçilsin istiyoruz.

ABDULLAH GÜL'E OY VERİRLER Mİ? : "Abdullah Gül'e karşı bizim olmak gibi bir tavrımız yok. Şahsi fikrim, Sayın Gül'ü deneyimli bir devlet adamı olarak görüyorum. Eşinin türbanlı olması nedeniyle Cumhurbaşkanı olmaz gibi tavrım yok. Ben dini inanç özgürlüğüne saygılı bir insanım."

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ: 12 Eylül Anayasası'nın tümden değişmesi gerekiyor. Sayın Üskül'ün söylediği Kemalizm bir ideolojidir. Bir ideolojinin Anayasa'da yer alması yanlış. Bu aslında Mustafa Kemal'e de saygısızlık, Anayasa'da kullanılması. O yüzden Kemalizm Anayasa'dan çıkarılmalı."

CNN TURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious