DTP lideri: 'Terör zirvesi değil demokrasi zirvesi yapalım'

DTP lideri: 'Terör zirvesi değil demokrasi zirvesi yapalım'.9424
  • Giriş : 14.11.2007 / 13:31:00
  • Güncelleme : 14.11.2007 / 13:41:50

DTP Genel Başkanı Demirtaş partisinin, Başbakan ve hükümet tarafından hedef gösterildiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, partisinin, Başbakan Erdoğan, hükümet ve diğer parti liderleri tarafından hedef gösterilmeye devam edildiğini savunarak, bunun sorumluluğunun Başbakan ve hükümete ait olduğunu ifade etti. Demirtaş, son olarak DTP Malatya İl Başkanlığı’nın saldırıya uğradığını, bu saldırıların artarak devam etmesinden endişelendiğini belirterek, “Hükümet ve diğer siyasi partiler politika ve proje üretmek yerine kan üzerinden siyaset yapmaya çalışıyorlar. Bütün partiler ağız birliği etmişcesine DTP’ye saldırıyor. Bizim bu saldırı politikasına karşı en güzel yanıtımız sağduyuyla hareket etmek olacaktır” diye konuştu.

DTP Olağanüstü Kongresi’nde seçilen yeni Parti Meclisi'nin ilk toplantısı öncesinde konuşan Demirtaş, tüm siyasi parti liderlerine “demokrasi zirvesi” çağrısında bulundu. Demirtaş, “Bütün parti liderlerine çağrıda bulunuyorum. Ülkede demokrasiye ve barışa çözüm üretilecek bir terör zirvesi değil demokrasi zirvesi yapalım. Halkımıza yüz yılın barışını hediye edelim” diye konuştu.

Bu çağrılarından sonra hükümetten çözüm önerilerinin ortaya konacağı projeler beklediklerini ifade eden Demirtaş şunları söyledi:

“Türkiye’nin geleceğini kurtaracak, böldürmeyecek, aksine birleştirecek, üniter ve tek devlet kalacak fakat bütün kültürleri birarada tutacak politikaları konuşalım. Diğer parti liderleri bizim çözüm önerilerimizi tanımadan anlamadan saldırıya geçmekten vazgeçsinler. Türkiye’nin önünü kapatmasınlar. Hiçbir parti 8 askerin kurtulması için çaba harcamadı. Partimiz bu sorumluluğu üstlenip, elini taşın altına koydu. Bundan da pişman değiliz. İnsanlık adına yapılacak bütün çalışmalarda varolacağız. Silahların susması, tek bir silahlı insanın kalmaması için çalışma yapacağız.”

"DEMOKRATİK ÖZERKLİK ANLAŞILMADI"

Demirtaş, parti olarak ortaya koydukları “Demokratik Özerklik Projesi”nin de doğru anlaşılmadığını savunarak, bu projenin kasıtlı olarak çarptırıldığını öne sürdü. Ülke sınırlarını tartışmadıklarını söyleyen Demirtaş, “Biz özerkliği savunurken bireyden başlıyoruz. Her dil ve kültür özerk olmalıdır. Kentler özerk olmalıdır. Fakat ülke bütünlüğü içerisinde kalmalıdır” dedi.

Önceki günlerde örnek verdikleri "Bulgaristan modeli"nin de bilinçli olarak çarpıtıldığını ileri süren Demirtaş, “Bulgaristan’da, Türklere baskı yapıldığı dönemde hiçbir Türk, Bulgaristan değerlerini gururla taşımadı, hep dışladı. Ne zaman ki baskı politikasından vazgeçildi, oradaki vatandaşlar Bulgar rozetlerini taşımaya başladılar” diye konuştu.

“YENİ BİR ANDIÇLAMA DÖNEMİ Mİ BAŞLATILIYOR?”

Demirtaş, Meclis çatısı altında çözüm politikası üretmek için bulunduklarını belirterek, bunun birileri tarafından engellenmek istendiğini söyledi.

Demirtaş şöyle konuştu:

“Meclis’te çözüm politikaları üretmek istiyoruz. Fakat bu birileri tarafından engellenmek isteniyor. DTP meclisten atılmak mı isteniyor? Birileri tarafından düğmeye mi basıldı? Fatma Kurtulan’a yapılan asılsız saldırıyla yeni bir ‘andıçlama’ dönemi mi başlatılıyor? Bize yapılan bu saldırıların devam etmesi halinde halkımıza dönüp ne yapmak gerektiğini soracağız. Varlığımız onurlu bir barış içindir. Önümüzdeki günlerde yeni parti yönetimimiz bunun için çalışacaktır.”

Demokratik Toplum Partisi’nin yeni seçilen Parti Meclisi, bugün yapacağı toplantıda Merkez Yürütme Kurul üyelerini de seçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious