DTP liderinden PKK'ya 'teşekkür'

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Manisa'da DTP İl Teşkilatı'nın düzenlediği, Genel Başkan Ahmet Türk'ün de katıldığı ‘Birlik Beraberlik Toplantısı’nda, salona Türk bayrağı asılmasına karşın İstiklal Marşı söylenmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel Başkan Ahmet Türk, konuşmasında ateşkesten söz ederek, “DTP bu ülkede 20 yıldır süren çatışmaların durması için çaba sarf etti, çağrılar yaptı. Bu yaptığımız çağrılara PKK olumlu yanıt verdi. Bu çağrımıza olumlu yanıt verdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

‘Birlik Beraberlik Toplantısı’ adı altında Kültür Sitesi Lale Salonu'nda düzenlenen toplantıya, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Sakık, parti yöneticileri ve yaklaşık 200 partili katıldı. Kürtçe sloganlarla karşılanan Ahmet Türk ve beraberindekiler, yerine oturduktan sonra sahnede bulunan müzisyenler Kürtçe şarkılar söyledi. Partililerden bazıları saz eşliğinde söylenen şarkılara eşlik ederek salonda halay çekti. Salona Türk bayrağı asılmasına karşın, İstiklal Marşı söylenmedi.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, söz alarak partililere seslendi. Ahmet Türk, PKK'ya, yaptıkları ateşkes çağrısına olumlu yanıt verdiği için teşekkür ettiğini söyleyince salondaki partililer ayağa kalkarak uzun süre alkışladı. Türk, konuşmasında ateşkesin kalıcı olmasının tarafların elinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“DTP, bu ülkede 20 yıldan beri süren çatışmaların durması için çaba sarf etti, çağrılar yaptı. Bu yaptığımız çağrılara PKK olumlu yanıt verdi. Bu çağrımıza olumlu yanıt verdikleri için teşekkür ediyorum. Ama bizim düşündüğümüz bu barışın kalıcı olması, tamamen silahsızlanmayı gerçekleştirecek bir sürece dönüşmesidir. Biz bunda kararlıyız. Silahların çatışmanın Türkiye gündeminden tamamen çıkması konusunda çaba sarf ediyoruz. Bu ateşkesin mutlaka değerlendirilmesi gerekir. En azından iyi niyet gösterilmesi gerekir. Ama görüyoruz ki bugün şiddet ortamının olmasından beslenen bazı kesimler gerçekten barış İçin bir sürecin başlaması konusunda en ufak bir refleks göstermiyor, bir adım atmak istemiyor.

Buradan sesleniyoruz, gelin yurttaşlarınızı kucaklayın onun demokratik hakları konusunu oturalım tartışalım. Bundan önce de dört kez ateşkes kararı verildi ama gerçekten bu süreçler değerlendirilemedi. Bugün bu ateşkes hem Türkiye, hem uluslararası boyutuyla tartışılan bir ateşkes. Bu ateşkesin değerlendirilmemesi halinde o yurttaşların sorununun demokratik barışçı yollardan çözülmesi umutları tükenecek. Bu bizi çok tehlikeli çok riskli bir sürece taşıyacak. Bu nedenle gerçekten bu ateşkesin değerlendirilmesi konusunda herkesin duygularıyla, öfkeleriyle değil aklıyla, mantığıyla Türkiye'nin geleceğini düşünerek yol alması ve adımlarını atması gerekiyor. Bir tarafta operasyonları sürdürürseniz bu şiddet ortamının ortadan kaldırılmasını provake edecek bir anlayışla davranırsanız elbette ki bu ateşkesin kalıcı olması konusunda çok fazla şansa sahip olamayız. Bizim beklentimiz bu.”

Konuşmaların ardından salondaki bazı partililere parti rozeti takıldı. Polis ekipleri salon dışında yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious