DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna isyan etti

DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna isyan etti.7348
  • Giriş : 03.05.2008 / 03:02:00
  • Güncelleme : 04.05.2008 / 16:55:36

DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna 'Meclis'te yok sayılıyoruz' diye isyan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır'daki Bağlar Belde Belediyesi'nce düzenlenen ‘Uluslararası Yerel Yönetimler Kadın Konferansı'nda konuşan DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna, TBMM'de siyaset ve kimliklerinden dolayı yok sayıldıklarını belirterek, “Olmayan bir halk, olmayan siyasi bir oluşum. Eğer Başbakan elimizi tutmuyorsa, Meclis'te ‘vekil' anlamında bizlerle tokalaşmıyorsa bu ‘yok' saymaktır. Yokuz biz o Meclis'te yokuz. Yani olmayan bir siyasi oluşumuz” dedi.

Bağlar Belde Belediyesi öncülüğünde ‘Geleceği yeniden yazıyoruz' sloganıyla ‘Uluslararası Yerel Yönetimler ve Kadın Konferansı' düzenlendi. Bağlar Belediyesi'ndeki konferansa DTP'nin Mardin Milletvekili Emine Ayna, Batman Milletvekili Ayla Akat, İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak ile Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler'in yanı sıra Avrupalı parlementer ve kadınlar katıldı. Ulusal ve uluslararası belgelerde yerel yönetimlerde kadının temsil ve katılımının Türkiye karşılaştırılmasının ele alındığı oturumla başlayan konferansta konuşma yapan Milletvekili Emine Ayna, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kadınları en az 3 çocuk doğurmaya teşvik ettiğine değinerek şunları söyledi:

“Böyle bir Türkiye, böyle bir Başbakan var önümüzde. Bir yandan toplumsal cinsiyet eşitsizliği ama bizler için, Kürt kadınları için, DTP için onun çok daha ötesinde bir şey var. ‘Yok' sayılıyoruz. Hem siyaseten hem kimlik olarak ‘yok' sayılıyoruz. Yani olmayan bir şey, olmayan bir halk olmayan bir siyasi oluşum. Eğer Başbakan elimizi tutmuyor, Meclis'te vekil anlamında bizlerle tokalaşmıyorsa bu ‘yok' saymaktır. Yokuz biz o Meclis'te yokuz. Yani olmayan bir siyasi oluşumuz. Olmayan bir halkız ve kadın mücadelesi yürütüyoruz. Yani hem bir bütün toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele ediyoruz. Hem de halk anlamında siyasi varlık mücadelesi yürütüyoruz. Ama inanın Türkiye'de hiçbir siyasi oluşum daha bu güne kadar yerel yönemlerde bile böyle bir konferans gerçekleştirmemiştir. Bizler kadar kadını tartışmamıştır. Bizlerde beyin fırtınasını yaratan kadın anlamında kendimizi yeniden görmemizi sağlayan da her anlamda ve her alanda kadının bir bütün ulusal anlamda kimlik mücadelesine aktif katılımı ile ilgilidir. 30 yıldır kadın her anlamda ve her alanda kimlik mücadelesine aktif katılmıştır. Ölmüştür, öldrülmüştür, cezaevlerinde yıllarca kalmıştır. Onlarca yıl kimlik mücadelesi için cezaevlerinde kalmış kadın arkadaşlarımız vardır.“

Milliyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious