DTP Milletvekili Ahmet Türk hakkında fezleke hazırlandı

  • Giriş : 02.01.2008 / 17:29:00

Fezleke, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı,'Devletin askeri teşkilatını alenen aşağıladığı' gerekçesiyle hazırlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan fezlekede, Türk'ün, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen resepsiyona kendisinin ve DTP'li diğer milletvekillerinin davet edilmemelerine ilişkin görüşleri sorulduğunda, ''Hep ağızdan düşürülmeyen bölücülük kelimesi, aslında kimin tarafından yapıldığı da açıkça ortaya çıkıyor'' yorumunda bulunduğu belirtildi.

Türk'ün, sarf ettiği sözlerle ''anayasal bir kurum olan Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) bölücü olmakla suçladığı, eleştiri sınırlarının dışına çıktığı'' kaydedilen fezlekede, Türk hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 301/2. maddesinde düzenlenen ''Devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama'' suçundan soruşturma yapılabilmesinin, Anayasa'nın 83. maddesine göre dokunulmazlığının kaldırılmasına bağlı bulunduğu hatırlatıldı.

Ahmet Türk, dokunulmazlığının kaldırılması ve bu suç nedeniyle hakkında dava açılması durumunda 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious