DTP milletvekili Tuğluk, bölücü başına destek verdi

DTP milletvekili Tuğluk, bölücü başına destek verdi.58553
  • Giriş : 30.09.2007 / 01:00:00
  • Güncelleme : 30.09.2007 / 01:02:30

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Abdullah Öcalan'ın sözlerine destek verdiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tuğluk, Diyarbakır"da düzenlenen “Türkiye"de Kürtler: Barış Süreci İçin Temel Gereksinimler” konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye"de Kürtlerin demokratik haklar açısından “avam” olarak görüldüğünü söyledi. Türkiye"nin AB üyelik sürecinde Kürtlerin sorumluluk alıp, yapıcı rol üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Tuğluk, “Kürt sorunun nihai çözümü Anayasal olacaktır” dedi.

-TUĞLUK"TAN ÖCALAN"IN SÖZLERİNE DESTEK-

Konuşmasında yeni Anayasa hazırlıklarına da değinen Tuğluk, Abdullah Öcalan"ın geçtiğimiz hafta avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamadaki “Anayasa"da Kürt sözcüğünün olmasına gerek yok. "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası bütün kültürlerin demokratik bir şekilde varlığını ve kendini ifade etmesini kabul eder" ifadesi Anayasa"da yer alırsa PKK 2 ay içinde silah bırakır” sözlerine destek verdiğini ifade etti. Tuğluk, şöyle konuştu:

“'Türkiye Cumhuriyeti Anayasası bütün kültürlerin demokratik bir şekilde varlığını ve kendini ifade etmesini kabul eder" cümlesi bile son 30 yıllık şiddet dolu süreci bitirecek kadar güçlü ve anlamlı içeriğe sahiptir. Bundan daha pratik bir çözüm önerisi sözü olabilir mi?”

-“KÜRT SORUNUN OPERASYONEL BİR SORUN OLMADIĞI GÖRÜLMELİ”-

Kuzey Irak"ta sıcak takip tartışmalarına da değinen Tuğluk, Irak"taki sorunların Iraklıların sorunları oluğunu söyledi. Tuğluk şöyle konuştu:
"Orada meşru bir hükümet ve bölgesel bir yönetim var. Irak"ın geleceği ile ilgili olarak kararı oradaki halklar vermeli. Kürt sonunun operasyonel bir sorun olmadığı görülmeli” değerlendirmesi yaptı.

Aysel Tuğluk, Kürt siyaset geleneğinin de iç demokrasisini sağlamak konusunda sorunları bulunduğunu vurgulayarak, “Demokrasiyi savunurken kendi içimizdeki demokrasiyi kaçırdık. Bir birimizi anlamada ve tahhümmül etmede sıkıntılarımız var."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious