DTP Milletvekili Yıldız'a soruşturma

DTP Milletvekili Yıldız'a soruşturma.8122
  • Giriş : 17.03.2008 / 18:40:00

DTP'li Yıldız hakkında Batman Emniyet Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturulma açılması yönünde hazırlanan evrakların Meclis'e gönderilmesi istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PKK Terör Örgütü Elebaşı Abdullah Öcalan’ın Kenya’dan Türkiye ye getirilişini 9. yıl dönümü olan 15 Şubat ve akabinde 17 Şubat günü Demokratik Toplum Partisi (DTP) Milletvekili Bengi Yıldız ve Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’ın “Çıkan olayları sevk ve idari suç”ları işledikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma açıldı. Belediye Başkanı Hüseyin kalkan’ın ifadesi alınırken Milletvekili Bengi Yıldız ise Milletvekili sıfatı olduğu ve meclis izni olması gerekçesiyle ifadesi alınmadı.

Batman Adliyesine çağrılan Batman DTP Milletvekili Bengi Yıldız hakkında Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından toplanan belge ve bilgiler Batman Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edilerek hakkında soruşturma açılması istendi. Savcı, Milletvekili Bengi Yıldız’ın Milletvekili sıfatı olduğu gerekçesiyle TBMM izni olması gerektiği için Yıldız’ın ifadesi alınmadı. Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’ın ifadesinin alınmasından sonra Belediye Başkanlık Makamında Kameraların önüne geçen Milletvekili Bengi Yıldız bir açıklama yaptı.

Yıldız açıklamasında “ Emniyet Müdürü’nün Batman’a atanmasından bu güne kadar, Batman’da bize yönelik olan bütün eylemler karanlıkta kalmış. Batman da işlenen Hasan iş cinayeti olayı, Belediye’ye sıkılan Silah olayı, son yaşanan olaylarda gazeteciler hedef gösterilerek ateş açılmış bunlar hepsi karanlıkta kalmıştır” diyen Yıldız “İl, İlçe Başkanlarımız sudan gerekçelerle özellikle Emniyetin hazırladığı delillerle göz altına alınıp tutuklanıyor.

Bunların üzerinde hassasiyetle durulmuyor. En son bizim darp edilme olayımız kamuoyun gözü önünde yüzlerce esnafın gözü önünde gerçekleşmiş olmasına rağmen karanlıkta kaldı. Mobesa kameraları bozuk çıktı diyerek olup bitenler kamu ve basınla paylaşmadılar ancak kendilerine yarayan kısımlarını ortaya çıkardılar” şeklinde konuşan DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız açıklamasına şöyle son verdi.

Bütün bunlara rağmen Vali ve Emniyet Müdürü ile diyaloga geçmemizi istediler. Mağduru olduğumuz bir olayda hakkımızda soruşturma açılıyor. Sayın Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılıyor. Benim ismimde hazırlana evrakta var. Ancak meclis izni olduğu için ifademe başvuramadılar, ancak bu yaklaşımı devlet içerisinde devlet yaklaşımı olduğunu söylüyoruz, yada bilinçli olarak AK Partinin bizi hedef seçmesinden başka bir açıklaması yoktur” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious