DTP mitingi PKK şovuna dönüştü

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

DTP Gençlik Meclisleri 1. Olağan Kongresi'nde terör elebaşısı Abdullah Öcalan posteri ve PKK bayrağı açtığı belirtilen 15 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP Gençlik Merkezleri 1. Olağan Kongresi Bağcılar Kapalı Olimpik Spor Salonu'nda yapıldı. Yaklaşık 3 bin DTP'linin katıldığı konge adeta PKK mitingine dönüştü. Kongrenin yapıldığı salon DTP bayrakları ile donatılırken "Anadilde, Bilimsel Parasız Eğitim Hakkı Engellenemez", "Komünü olmayanın özgürlüğü olamaz", "Kalıcı barış için çift taraflı ateşkes" yazılı pankartlar asıldı. Kongrede görevli DTP'liler üzerinde "Çift taraflı ateşkes" yazılı tişörtler giydi. Kongreye DTP eşbaşkanlarından Ahmet Türk'ün katılımı son anda iptal olurken, eşbaşkan Aysel Tuğluk hazır bulundu. Giriş konuşmalarının ardından Tuğluk kürsüye geçerek partililere seslendi. Konuşmasında Yüksek Öğretim Kurumu'nu (YÖK) ağır bir dille eleştiren Tuğluk, YÖK'ün gençliğin hür iradesini kırdığını savundu.

Tuğluk, "Kurt sorunu ateşkes, sürecine ve demokratikleşme çabasına güç verecek demokratik birlik Türk ve Kürt halkının ruhundadır." dedi. Tuğluk'un konuşması sırasında salonu dolduran DTP'liler terör örgütü PKK ve bölücü başı Abdullah Öcalan lehinde sloganlar attı. Tuğluk'un konuşması sık sık sloganlarla kesilirken, bu sırada sözde PKK bayrağı ve Abdullah Öcalan posterleri de açıldı. Sözde PKK bayrağı bir süre sonra kaldırılırken Abdullah Öcalan posterlerinin kongre bitene kadar salonda kalması dikkat çekti. Yüzlerini yöresel kıyafet olan puşi ile örten DTP'liler Abdullah Öcalan posterlerini program boyunca salladı.

Kongre Tuğluk'un konuşmasından sonra Savur Çocuk Korosu'nun konseri ile devam etti. Sahneye çıkan koroya mensup çocuklar kürtçe türküler söyledi. Bu sırada salonda bulunan DTP'liler hepbir ağızdan "Büyük Başkan Apo" anlamına gelen "Biji Serok Apo" şeklinde sloganlar attı. Daha sonra Kongre Divanı tarafından 2006 yılı mali ve idari konuları delegelerin oylarına sunuldu. Oylama sonrasında Yücel Arzem isimli sanatçı kürtçe şarkıların yeraldığı bir konser verdi. Arzem'in konseri sırasında salonu dolduran DTP'liler ellerine aldıkları kimlikleri salladı.

Olaylı kongre devam ederken, PKK lehine slogan atan, Abdullah Öcalan Posteri ve PKK bayrağı açan 12 DTP'li sivil ekipler tarafından gözaltına alındı. Kongerinin bitmesine kısa bir süre kala, spor salonu civarında hazır bekleyen çevik kuvvet ekipleri alarma geçti. Kongre çıkışı çantasının aranmasına itiraz eden bir DTP'li kadın polis ekiplerince göz altına alındı. Göz altına alınma olayına itiraz eden başka bir DTP'li de beraberinde götürüldü. Göz altı sırasında kısa süreli arbede yaşandı. Göz altına alınan DTP'li bayanın çantasından PKK bayrağı çıktığı öğrenildi. Olaylar üzerine DTP yetkilisi ile emniyet yetkilileri arasında sözlü tartışma yaşandı.

Göz altına alınma olaylarına tepki gösteren DTP'li topluluk uzun süre kongrenin yapıldığı salonu terk etmeyerek içeride bekledi. Bu sırada çevik kuvvet ekipleri de gaz maskelerini başlarına takarak hazır bekledi. Polis ekipleri olası bir olaya karşı kongrenin yapıldığı Bağcılar Olimpik Kapalı Spor Salonu'nun etrafını çevirdi. Bu sırada sivil ekipler tarafından PKK lehine slogan attığı belirlenen bir başka DTP'li daha gözaltına alındı. Gözaltı sırasında arbede yaşandı. Gözaltına alınmamak için direnen DTP'li yakalanarak polis aracına bindirildi.

Olaylar sırasında sinirlenen kalabalığı DTP'li yetkililer sakinleştirmeye çalıştı. DTP'lileri taşıyacak otobüslerin gelemesi ve partililerin otobüslere binmesi ile olaylar yatıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious