DTP: Operasyon bir an önce durdurulmalı

DTP: Operasyon bir an önce durdurulmalı.8824
  • Giriş : 17.12.2007 / 12:46:00
  • Güncelleme : 17.12.2007 / 13:19:43

Kurtulan, Kuzey Irak’a yönelik operasyonun bir an önce durdurulması gerektiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP, TSK’nın Kandil Dağı’ndaki PKK kamplarına yönelik geniş çaplı hava operasyonuna ilişkin ilk değerlendirmelerini yaptı. DTP’li Fatma Kurtulan, operasyonun biran önce durdurulması gerektiğini savundu.

DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, "Kuzey Irak’a yönelik operasyonun bir an önce durdurulması gerektiğini" savundu ve şöyle dedi :

"Operasyonu çözüm olarak görmüyoruz. Şiddet çözümsüzlüğü derinleştirir. Bu yöntemlerle 30 yıldır çözüme ulaşılamadı. Operasyonlar bir an önce durdurulmalı. Biz diyalog ve demokratik yöntemlere inanıyoruz".

DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, da, Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik askeri operasyona ilişkin olarak yaptığı değerlendirme de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Demirtaş, "Başbakan bir yandan eve dönüşten bahsediyor bir yandan da operasyon yapılıyor. Bunlar birbiriyle uyumlu değildir. Bu bir çelişkidir. Biz mecliste tezkereye hayır diyen tek partiydik. Hiçbir operasyonun sorunu çözmeyeceğine, daha sorunu içinden çıkılmaz hale getireceğine inanıyoruz" diye konuştu.

ESKİ DEP’Lİ HATİP DİCLE: ŞİDDET YÖNTEMLERİYLE PKK BİTMEZ

Eski DEP’li Hatip Dicle, "Şiddet yöntemleriyle PKK’nın biteceğini düşünmek yanılgıdır" dedi.

Dicle, TSK’nın geniş kapsamlı hava operasyonu ile ilgili ANKA’nın sorularını yanıtladı. Bu operasyonlarla sonuç alınamayacağı görüşünü savunan Dicle, şöyle dedi :

"Bu hayretle karşıladığımız bir durum değil. Talabani haftalar önce operasyondan bahsediyordu. Eğer operasyon Türk kamuoyunu rahatlatma psikolojisi taşıyorsa amacına ulaşmıştır. Ancak sorunu şiddetle çözmeyi hedeflemek sonuç aldırmaz. Şiddet yöntemleriyle PKK’yı bitirmeyi düşünmek bir yanılgıdır. Bir an önce şiddet yöntemleri durdurulmalı ve diyalog yoluna gidilmeli" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious