DTP örnek olarak Bülent Ersoy'u gösterdi!

  • Giriş : 26.02.2008 / 14:24:00

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, TSK'nın, terör örgütü PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyonunu eleştirdi. Sırrı Sakık ''Bülent Ersoy'dan ders alsınlar'' şeklinde laf attı. Türk, Bülent Ersoy'u örnek gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, TSK'nın, terör örgütü PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyonunu eleştirdi. ''Hükümet, aylardır savaş tamtamları çalıyor'' diyen Türk, hava operasyonunda sonra başlatılan kara operasyonunun 6. gününe gelindiğini söyledi.

Kara operasyonunda ölümlerin yaşandığını belirten Türk, ''Gencecik canların, yaşamlarını yitirdiğini görüyoruz. 20 asker yaşamını yitirdi, diğer taraftan da gencecik canları kaybettiğimizi görüyoruz. Savaşın önüne geçecek başka alternatif ortaya konulmadı, bizce alternatif vardı'' diye konuştu.

Kış mevsimine rağmen 10 bin askerin Irak'a gönderildiğini, 100 bin askerin tank ve toplarla sınırda bekletildiğini kaydeden Türk, ''Bunu, operasyon veya harekat olarak değerlendiremeyiz; apaçık savaştır'' dedi.

Türkiye'nin, Ortadoğu Projesine çekilmek istendiğini, bunun için de Irak'a girmesinin ABD tarafından desteklendiğini ileri süren Türk, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin elinde önemli seçenekler var. Demokratik bir anlayış ve yaklaşımla çözebilecek imkana sahiptir. PKK ile mücadele olarak sunmaya çalışıyorlar; işin özü Musul'da, Kerkük'te yatıyor. Bugün Kuzey Irak'taki statükonun geldiği aşamayla ilgili bir süreç. Böyle bir niyet olmasaydı 100 binlerce asker hudutta bekletilmezdi. Tampon bölge oluşturulmasında ısrarla karşı karşıya kalınmazdı. Oysa hesap büyük...''

-BÜLENT ERSOY'U ÖRNEK GÖSTERDİ-

Ahmet Türk, AK Parti'nin, 22 Temmuz seçimlerinden önce izlediği politikanın tersi bir politika izlemeye başladığını ileri sürerek, ''Bu halk, savaş için AKP'ye oy vermedi'' dedi.

Türk, şunları söyledi:

''Kararı verenlere soruyorum; girdiğimiz süreçte neyi çözeceksiniz? Yüzlerce insanı öldürmekle Kürt sorununu çözülmüş mü olacak? Halkların güvensizliğine neden olan süreçle karşı karşıya kalınacak. 'Kobra helikopter, kırılmaya uğradı' deniyor. Kırılmaya uğrayan yurttaşların duygularını nasıl tamir edeceksiniz? Bu sancılı süreçten sonra kardeşliği nasıl sağlayacaksınız? Yıkılan köprüler tamir edilebilir ama gönül köprülerini nasıl onaracaksınız. İnsanımızla, demokrasimizle, hukukumuzla övünelim; istediğimiz bu.''

Türk, konuşmasını sürdürürken, DTP İdare Amiri ve Muş Milletvekili Sırrı Sakık ''Bülent Ersoy'dan ders alsınlar'' şeklinde laf attı. Bunun üzerine Türk, ''Bir sanatçı, bu tavrı gösteriyor ama hiçbir siyasetçi Bülent Ersoy'un tavrını koymaya cesaret edemiyor'' dedi.

-''BİR İNSANLIK GÖREVİDİR, SORUMLULUKTUR''-

Ahmet Türk, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bu operasyonu, birlikte yaşamayı zorlaştıran bir karar olarak görüyoruz. Savaş geliştikçe, bu ortamdan yararlanan mantığın öne çıktığını görüyoruz. Cumhurbaşkanı tarafından türbanla ilgili Anayasa değişikliğinin onaylandığını görüyoruz. TEKEL'in, ABD şirketine peşkeş çekildiği gözden kaçırıldı. ABD'nin operasyona tam destek verdiği süreçte TEKEL'in bu şirketlere satılmasında bir pazarlık payı var mıdır? Yap-İşlet-Devret anlayışıyla köprü ve barajlar ihaleye çıkarılarak sermayedarlara teslim edilecek...

Akan kanın sorumlusu AKP Hükümetidir. AKP, iki yüzlü bir politikayla halkı aldatmıştır. Mecliste grubu bulunan partiler sürece destek veriyor. Tarih, savaşta ısrar eden, kanla beslenen, akan kan üzerinden siyaset yapanları cezalandıracaktır. Biz savaşa karşıyız. Demokratik tepkimizi en doruk noktaya taşıyacağız. Bu bir insanlık görevidir, sorumluluktur.''

DTP'li milletvekilleri ile grubu izlemeye gelen partililer de ''Savaşa Hayır'' yazılı dosya kağıtlarını basın mensuplarına gösterdiler.

DTP grup toplantısı, daha sonra basına kapalı sürdürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious