DTP PKK'lıların telef olmasından rahatsız

DTP PKK'lıların telef olmasından rahatsız.7348
  • Giriş : 01.03.2008 / 13:15:00

DTP'li Ayna'dan Genelkurmay Başkanlığı'nın "Amaca ulaşıldı" açıklamasına tepki.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, sona eren kara harekatının ardından Genelkurmay Başkanlığı'nın 'Amaca ulaşıldı' açıklamasını eleştirdi. Ayna, "Şimdi ne oldu da girdiler, ne elde ettiler geri döndüler. Amacına ulaşılmıştır deniliyor. Neydi amacınız ölmek ve öldürmek miydi?" dedi.

Ayna, PKK'lıların ve askerlerin öldüğü harekatın faturasının gençler tarafından ödendiğini kaydetti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi DTP'li kadın milletvekilleri, belediye başkanları, kadın kuruluşları tarafından Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde kadın mitingi düzenleniyor. Mitinge katılmak üzere Suruç'a gelen Emine Ayna başkanlığındaki kadın milletvekilleri DTP'li Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin'i makamında ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, harekatın son bulmasının umut verici olduğunu ancak, kendilerinin bundan sonra devam etmemesini önemsediklerini söyledi.

Operasyonlara dönük düşüncelerini daha önce açıkladıklarını ve operasyonların son bulması gerektiğini, yanlış gördüklerini defalarca söylediklerini vurgulayan Emine Ayna, Kuzey Irak'a yönelik kara harekatının son bulmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı'nın da yaşananların çözüm olmadığının farkına varmasını umut ettiğini kaydetti.

Kara harekatında yalnızca asker ve PKK'lıların öldüğünü ve bir çözüm bulunamadığını iddia eden DTP'li Ayna, şöyle konuştu: "Tabii ki harekatın bitmesi umut veriyor ama bizim önemsediğimiz, bundan sonra da devam etmemesi. Bizim önemsediğimiz kara operasyonundan dönerken umuyorum Türkiye Cumhuriyeti devleti, hükümeti, Genelkurmayı, muhalefeti şunun farkına varmıştır. Bunlar çözüm değil, gidip gördüler en azından. Birşey olmadı, sadece insanlar öldü. Hepsi bu. Sadece gençler öldü. Asker veya PKK'lı gençler öldü. Umarız şu anda, bunun tartışmasını yapıyorlardır. Çözüm eşitlikte, çözüm hak ve özgürlüklerinin önünün açılmasında, çözüm demokraside, çözüm yaşamakta, yaşatmakta. Biz en azından hükümetten böylesi bir açıklama bekliyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious