DTP seçimlere yabancı gözlemci!

DTP seçimlere yabancı gözlemci!.10354
  • Giriş : 12.02.2009 / 09:12:00

DTP'li belediye başkanı, İngilizleri seçim gözlemcisi olarak Türkiye'ye davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP'li Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, İngiltere Parlamentosu'ndaki konuşmasında İngiliz yetkilileri yerel seçimleri gözlemlemek için Türkiye'ye davet etti.

Londra Büyükşehir Belediyesi'nin belediyecilik konusundaki tecrübelerinden yararlanmak için İngiltere'ye geldiğini belirten Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, İngiliz Parlamentosu'nda "Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler" konulu toplantıda konuşu.

Parlamentoda düzenlenen toplantıyı İngiliz Milletvekili Hyvel Williams yönetti. Toplantıda ayrıca İngiliz gazeteci Jonathan Fryer de katıldı. Konuşmasında Kürt sorununun sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda Avrupa'nın ve dünyanın bir sorunu olduğunu anlatan Emrullah Cin, mart ayında yapılacak yerel seçimleri gözlemlemek amacıyla İngiliz yetkilileri Türkiye'ye davet etti.

2007 yılında Kürtlerin AK Parti hükümetine şans tanıdığını ancak AK Parti'nin bu şansı kullanamadığını belirten Cin, "Şans tanımalarının nedenlerinden biri de AK Parti'nin Kürt sorununu çözmede verdiği vaatlerdi. 2005 yılında Başbakan Diyarbakır'da Kürt sorunu çözeceğini söylemişti. Oysa seçimlerden sonra diğer iktidarlar gibi o da Kürtlere sırtını çevirerek bilinen yöntemlere başvurdu. Birçok parti kurduk ama birçoğunu da kapattılar. En son partimiz DTP hakkında kapatma davası devam ediyor. 10 yıldır belediye başkanıyım. İlk geldiğimizde 36 belediyeye sahiptik, önümüzdeki seçimlerde bu sayıyı 100'e çıkarmak istiyoruz." dedi.

AB süreci içinde kısmen de olsa bazı reformların yapıldığını anlatan Emrullah Cin, ancak son zamanlarda bu reformlar durdurularak inkar siyasetine yeniden dönüldüğünü söyledi.

PKK'nın 2000 ile 2004 yılları arasında tek taraflı ateşkes uyguladığını ve silahlarını bıraktığını belirten Cin, şöyle konuştu: "Bu ateşkes Türkiye için büyük bir şanstı. Ancak AK Parti hükümeti bu şansı değerlendiremediği için hala anne babalar ağlıyor. Şu an ise AK Parti hükümeti seçimler yaklaştığı için TRT 6 kanalını açtı. Bu kanalı Kürtler izlemiyor. Ben ise merakımdan izledim sadece."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*