DTP: TRT yasa dışı yayın yapmaktadır

DTP: TRT yasa dışı yayın yapmaktadır.12966
  • Giriş : 02.01.2009 / 07:40:00

DTP'li vekil TRT'nin Kürtçe yayın yapan kanalına tepkisini oldukça sert bir dille ifade etti. İşte o cümleler:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak, TRT'nin yasadışı yayın yaptığını öne sürerek, “X, W ve Q harfleri yasalarda yasaktır. TRT bu harfleri kullanıyor. Demek ki TRT de yasadışı yayın yapıyor” dedi.

Diyarbakır Kayapınar İlçe Belediyesi, ilçede yapımı tamamlanan 12 parkın açılışı için tören düzenledi. Törene DTP Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak, DTP ilçe belediye başkanları ve çoğunluğu çocuklardan oluşan az sayıda vatandaş katıldı.

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 3 parka verilen Kürtçe isimler Kayapınar Kaymakamlığı tarafından sakıncalı bulunarak yasaklanmıştı. Belediye, Roşna (Göz parıltısı), Şilan (Yaban gülü) ve Rojda (Gündoğumu) isimleri uygun bulup kararı Diyarbakır Kayapınar Kaymakamlığı'na bildirdi. Kayapınar Kaymakamlığı belediyeye gönderdiği yazıda belediye meclisinin verdiği isimlerin incelendiğine dikkat çekilerek, parka verilen isimlerin “Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmeliğin 24. Maddesi'ne uygun olmadığından onaylanmadığı” kaydedilmişti.

Yasaklama kararını yargıya taşıyan DTP'li Belediye, isimleri yasaklanan isimsiz parka 'Kayapınar Belediyesi ….. parkı' şeklinde tabela koydu. Aynı tabelanın altına not olarak, “Bu park Kayapınar Belediye Meclisinin 07.11.2008 tarih 160 nolu kararıyla 'Şilan' adı verilmiş olup Diyarbakır ili Kayapınar Kaymakamlığı'nın 19.11.2008 tarih ve 212 nolu kararıyla bu parkın ismi reddedilmiştir” yazıldı.

TRT YASADIŞI YAYIN YAPIYOR

Daha sonra alana kurulan platformda konuşan DTP Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak ise, TRT yasadışı yayın yaptığını öne sürerek, “X, W ve Q harfleri yasalarda yasaktır. TRT bu harfleri kullanıyor. Demek ki TRT de yasadışı yayın yapıyor. Ancak belediyelerimiz kullandığı için dava açılıyor. Ayrıca RTÜK yönetmeliğinde, yerel dil ve lehçelerde günde 45 dakika, haftada 4 saat yayın yapılabiliyor. Yeni bir yönetmelik çıkarma zahmeti bile göstermeden alelacele Kürtçe yayın yapan TV açtılar” dedi.

DURMAK YOK MÜCADELEYE DEVAM

Kürtçe TV'nin acele bir şekilde açılmasında, Başbakan Erdoğan'ı Diyarbakır'da protesto eden çocukların büyük bir emeği olduğunu savunan Kışanak, “Kürtçe televizyon tamamen seçim yatırımıdır. Ama halk bunu görüyor ve cevabını seçimlerde verecektir. Durmak yok mücadeleye devam” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*