DTP üyeleri, İran Konsolosluğu'na siyah çelenk bıraktı

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Demokrat Türkiye Partisi (DTP) üyesi bir grup, Çağaloğlu'ndaki İran Konsolosluğu önünde toplanarak, PKK kamplarının bombalanmasını proresto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP'li yaklaşık 20 kişilik grup, saat 13:00 sıralarında Çağaloğlu'nda bulunan İran Konsolosluğu önüne geldi. Beraberlerinde getirdikleri siyah çelengi konsolosluk önüne bırakan DTP'liler basın çıklaması yaptı. Bölge devletlerinin Kürtleri statüsüz bırakmak istedikleri iddia edilen açıklamada, İran topraklarında Kürtlerin yaşadığı yerleşim yerlerinden Güney Kürdistan olarak bahsedildi. "Kürtlerin İran halkları ile tarihsel birliği ve ilişkisi vardır" denilen açıklamada, Türkiye'de yaşayan Kürtlerin son günlerde yaşanan gelişmeleri tedirginlikle izlediği belirtildi.

PKK kamplarını bombaladığı için İran'ın kınandığı açıklamada, "İran'ın ağır silahlarla gerillaya ve Kürt halkının meşru mücadeleleriyle yarattığı değerlere karşı saldırılarını kınıyoruz. İran, Kürtlerin gerçekliğini kabul ederek Ortadoğu topraklarında halkları kendi renkleri ve kültürleri ile yaşamasına olanak sağlamalıdır. Aksi taktirde başta Kürtler olmak üzere halklar kendi meşru demokratik mücadelelerini sürdürmekte terettüt etmeyecektir." denildi.

Ayrıca açıklamada, teröristbaşı Abdullah Öcalan'dan "Kürt halkının lideri sayın Abdullah Öcalan" şeklinde bahsedilmesi dikkat çekti.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, basın açıklamasının ardından sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious