DTP Van İl Başkanı Hasan Çiftçi tutuklandı

  • Giriş : 21.02.2006 / 00:00:00

Van'da Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyelerinin 18 Şubat'ta yaptığı izinsiz basın açıklaması sonrası çıkan olaylar nedeniyle mahkemeye çıkarılan 22 kişiden DTP Van İl Başkanı Hasan Çiftçi ile bir kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van'da, DTP Demokratik Halk İnsiyatifi adı altında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanışını kınamak için yaptıkları izinsiz basın açıklaması ve korsan gösteri sonrası gözaltına alınan 7'si çocuk 22 kişinin mahkemeleri dün gece geç saatlerde bitti.

DTP Van İl Başkanı Hasan Çiftçi ve Malik Ejder Arsak tutuklanarak cezaevine götürülürken, diğer 20 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olaylar sonrası gözaltına alınan Adil Arslan, Hasan Çiftçi, Ferhat Tarhan ve İbrahim Sungur 'Terör örgütü üyesi olmak' suçundan diğerleri ise 'İzinsiz gösteri ve polise mukavemet' suçlarından Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Nöbetçi Mahkeme'ye sevk edildi. Mahkemede ise 2 kişinin tutuklaması, 20 kişinin ise tutuksuz yargılaması kararı çıktı.

Demokratik Halk İnsiyatifi adı altında 18 Şubat'ta terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanışını kınamak için Mavi Plaza önünde basın açıklaması yaparak, Abdullah Öcalan lehine sloganlar atmaya başlamıştı.

Olay sonrası ara sokaklara giren gruptakiler polisi taşlamaya başlayınca, Emniyet güçleri de göstericileri dağıtmak için biber gazı kullanmak zorunda kalmıştı.

Gösterici grubu ile Emniyet güçleri arasında yaşanan arbededen sonra 22 kişi gözaltına alınmıştı. İfadeleri Van Emniyet Müdürlüğü'nde alınan kişiler, Van Cumhuriyet Başsavcılığı vekilliğinde ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye sevk edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious