DTP yol haritasını islam üzerinden çiziyor

DTP yol haritasını islam üzerinden çiziyor.12169
  • Giriş : 03.10.2008 / 19:05:00
  • Güncelleme : 03.10.2008 / 19:03:16

Güneydoğu'yu AK Parti'ye kaptıran DTP, seçmenin gönlünü kazanmak istiyor. Partililer camiden çıkmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçen seçimlerde AKP'ye yenilen DPT'nin, Güneydoğu'da en büyük siyasi parti konumuna yeniden yükselebilmek amacıyla dine yöneldiği öne sürüldü.

LAİK KANAT ENDİŞELİ

Amerika'nın Sesi (VOA), DTP'nin “siyasi profili"ni güçlendirmek için dine yöneldiğini savunurken, bu yönelişin parti içerisinde kaygı yarattığını da belirtti.

ABD yönetiminin resmi yayın kurumu Amerika'nın Sesi (VOA),
Diyarbakır kaynaklı “Türkiye'nin Kürt Partisi, Siyasi Profilini Güçlendirmek İçin Dine Yöneliyor" başlıklı haberinde, DTP'nin geçen yıldaki genel seçimlerde AKP'nin karşısında uğradığı yenilgi üzerine bölgenin en büyük siyasi partisi konumuna yeniden yükselebilmek amacıyla dine yöneldiği yorumunu yaptı.

DTP'YE DERS GEREKİYORDU

Fakat DTP'nin bu yönelişine ilişkin kaygıların bulunduğunu da belirten VOA, “Kürt milliyetçiliğinin sadık taraftarı imamların geçen yılki seçimlerde DTP'ye geleneksel destek vermediğini belirtirken, Diyarbakır'ın dini önderlerinden olduğu söylenen Zait Çıtıran'ın “DTP'ye bir ders verilmesi gerekiyordu" yolundaki açıklamalarına yer verdi.

KÜRT HALKININ YÜZDE 97'Sİ MÜSLÜMAN

Çıtıran, DTP'nin, Kürt halkının yüzde 97'sinin Müslüman olduğunu ve İslami hassasiyetlerinin bulunduğunu anlamayarak “büyük bir hata" yaptığını söyledi. Ancak artık DTP'li belediye başkanları ve milletvekillerinin camilere gittiğini, toplantılarına dini önderlerini davet ettiklerini belirterek DTP'yi desteklemekten memnun olduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*