DTP'de genel başkanlık krizi yaşanıyor

DTP'de genel başkanlık krizi yaşanıyor.10006
  • Giriş : 02.11.2007 / 09:07:00

Öcalan'dan 'Kürt halk önderi' diye söz edilen bildiri ile gündeme gelen DTP'de, 8 Kasım'da yapılacak olağanüstü kongre öncesi genel başkanlık krizi yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son dönemde Abdullah Öcalan'dan ''Kürt halk önderi'' diye söz edilen ve özerklik istenilen bildiri ile gündeme gelen DTP'de, 8 Kasım'da yapılacak olağanüstü kongre öncesi genel başkanlık krizi yaşanıyor.

Diyarbakır'daki toplantıdan sonra adı genel başkan adayı olarak açıklanan Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı'ya 3 gündür ulaşılamıyor.

Fırat Anlı'nın, onayı alınmadan adının genel başkan adayı olarak açıklandığı için rahatsız olduğu ve sorunun çözülmesini beklediği belirtiliyor.

DTP Genel Başkanvekili Nurettin Demirtaş Diyarbakır'daki toplantının son gününde olağanüstü konre için eş genel başkan adayları olarak Yenişehir Belediye başkanı Fırat Anlı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna'nın adını açıklamıştı.

Demirtaş ayrıca, 8 Kasım'da Ankara'da yapılacak olan olağanüstü kongre için Ahmet Türk'ün aday olmayacağını belirterek, "Sayın Türk, hem Meclis hem de parti genel başkanlığını sağlık sorunlarından dolayı birlikte yürütemeyeceğini söylediği için aday olmadı. Meclis'te grup başkanı görevini sürdürecek" dedi.

Demirtaş, "Adaylar ise Diyarbakır'dan açıklanan isimler dışında şimdiye kadar bir isim ortaya çıkmadı. Benim duyduğum adaylar ise Diyarbakır'daki toplantıda adı açıklananlardır. Ama onların aday olup olmadıkları konusunda da net bir bilgim yok. Ben de onların aday olduklarını basından öğrendim" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious