DTP'de Nurettin Demirtaş'ın adaylığı kesinleşti

DTP'de Nurettin Demirtaş'ın adaylığı kesinleşti.9424
  • Giriş : 08.11.2007 / 09:44:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:40:59

Demokratik Toplum Partisi yarın yapacağı olağanüstü kongrede 22 Haziran’dan beri Genel Başkan Vekilliği yürüten Nurettin Demirtaş’ın adaylığı kesinleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partinin fiili olarak eşbaşkanlık sistemi yürütmesinden dolayı diğer eşbaşkanın da DTP Mardin Milletkili Emine Ayna olması kararlaştırıldı.

Partinin Genel Başkan Vekilliğini yürüten Nurettin Demirtaş'ın adaylığı kesinleşti DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş'ın ağabeyi olan Nurettin Demirtaş, Muğla Üniversitesi'nde öğrenci iken PKK üyeliği suçundan cezaevine girdi. Uzun süre cezaevinde kalan Demirtaş, tahliye edildikten sonra bu defa askerlikten kaçmak için sahte çürük raporu aldığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Demirtaş hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan dava önümüzdeki günlerde başlayacak. 34 yaşında olan Demirtaş, geçtiğimiz aylarda PKK'lıları kastederek, “9 gencin üzerine 10 bin kişilik orduyu Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla gönderiyorlar. Şimdi buna ister kahramanlık deyin, ister zafer deyin. Bundan utanç duymuyorlar'' şeklindeki sözleriyle dikkatleri üzerinde topladı.

"SİYASİ TUTUM BELGESİ" OYLANACAK

Olağanüstü kongre öncesinde Diyarbakır'da 500 kişinin katılımıyla “Demokratik Toplum Kongresi" adıyla gerçekleştirilen toplantının tartışma yaratan sonuç bildirgesinin Ankara'daki kongrede de gündeme gelmesi bekleniyor. “Siyasi Tutum Belgesi" olarak adlandırılan bildirgede, Abdullah Öcalan için “Kürt halk önderi" tanımlamasında bulunulduğu için Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açılmıştı.

ÖNCE ANLI SONRA DEMİRTAŞ

Diyarbakır'da düzenlenen kongrede Genel Başkanlık için Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı'nın ismi belirlenmişti. Ancak Anlı bir süre sonra bu görevi kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Anlı'nın aday olmayacağını açıklaması üzerine DTP'de başlayan Genel Başkanlık tartışması Nurettin Demirtaş'ın aday gösterilmesiyle son buldu. Bugün toplanan Kongre'ye Hazırlık Komisyonu'nda Demirtaş'ın adaylığı kesinleşti.
34 yaşında olan Demirtaş yaptığı açıklamalarla gündeme gelmişti. Demirtaş'ın, PKK'lıları kastederek, “9 gencin üzerine 10 bin kişilik orduyu Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla gönderiyorlar. Şimdi buna ister kahramanlık deyin, ister zafer deyin. Bundan utanç duymuyorlar" açıklaması tepki toplamıştı.

GRUP BAŞKANLIĞI İÇİN AYNA YA DA KURTALAN

DTP'deki kan değişimi Genel Başkan'ın Demirtaş olmasıyla sınırlı kalmayacak. Daha önce hastalığı nedeniyle Genel Başkan olmayacağını açıklayan Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün TBMM Grup Başkanlığı görevini de başka bir isme devretmesi bekleniyor.
Partinin fiili olarak eşbaşkanlık sistemini yürütüyor olması nedeniyle Demirtaş'ın yanına da bir eşbaşkanın getirilmesi ve bu kişinin bir kadın milletvekili olması öngörülüyor. Mardin Milletvekili Emine Ayna'nın ismi eşbaşkanlık için geçiyor. Son günlerde eşinin durumu nedeniyle tartışma konusu olan Van Milletvekili Fatma Kurtalan'ın da bu görev için ismi geçiyor.

DİYARBAKIRLILAR GRUBU TÜRK'E KARŞI

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk'ün sağlık sorunu gerekçesiyle Genel Başkanlık için aday olmayacağını açıklamasına karşın parti içinde görüş ayrılığının bulunduğu ve “Diyarbakırlılar" adı verilen grubun Türk'ün adaylığını istemediği öne sürüldü.
DTP içinde seçimlerin hemen ertesinde başlayan görüş ayrılıklarının olağanüstü kongre öncesinde su yüzüne çıktığı belirtildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre seçimlerden önce DTP'nin AKP'yi ciddi bir şekilde eleştirmemesi ve seçimlerin ardından da başta cumhurbaşkanlığı konusu olmak üzere AKP'ye destek verilmesi ciddi bir sıkıntı yarattı.
Aralarında DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik'in de bulunduğu, Leyla Zana'nın da desteklediği “Diyarbakırlılar" denilen grubunun mevcut yönetime olan tepki duydukları öğrenildi. Ahmet Türk'ün yanı sıra Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'a da tepkili olan grubun son dönemlerde parti içinde ciddi bir ağırlığının oluşmaya başladığı kaydedildi.

KUZEY IRAK'A GİDİLMESİ DE SIKINTI YARATTI

DTP içinde son dönemlerde PKK tarafından kaçırılan 8 asker konusunun da sıkıntı yarattığı öğrenildi. Türk'ün askerlerin serbest bırakılması için Kuzey Irak'a gidilmesine karşı olduğu ileri sürüldü.
Daha önce genel başkan adayı olarak belirlenen Fırat Anlı'nın da hem kendisine haber verilmediği hem de yaşanan bir tartışmada yer almamak için adaylıktan geri çekildiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious