DTP'de yeni parti için hazırlıklara başlandı

DTP'de yeni parti için hazırlıklara başlandı.11405
  • Giriş : 17.11.2007 / 08:07:00
  • Güncelleme : 17.11.2007 / 08:57:42

DTP için kapatma davası sürpriz değil . B planı için hazırlıklar başladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dava ile gelişmelerin hangi boyuta varacağını hep birlikte izleyeceğiz. Demokrasilerde çare bitmez

Daha önce kapatılan dört partiyle DEHAP'ın devamı olan DTP, önceki kapatma davalarında olduğu gibi 'yeni parti' olasılığını gündemine aldı. Genel Başkan Nurettin Demirtaş, kapatma davasının sürpriz olmadığını belirterek "Türkiye partiler mezarlığına döndü ve Guinnes rekorlar kitabına parti kapatmada birinci sırayı almış durumdadır" dedi. Grup Başkanı Ahmet Türk "Yeni parti düşünüyor musunuz?" sorusuna "Demokrasilerde çare bitmez. Bizim siyasetimizde çaresiz kalma gibi bir durum sözkonusu değil" karşılığını verdi.


'Rekorlar kitabına girdi'


Kapatılma davasının duyulmasının ardından parti genel merkezinde toplanan DTP'liler durum değerlendirmesi yaptı. Nurettin Demirtaş ve Ahmet Türk toplantıdan sonra basın toplantısı düzenledi. Demirtaş, davanın 'sürpriz' olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Son günlerin konjonktürü içinde açılan linç kampanyaları, partimize yönelik saldırıları tüzelkişiliğimize yöneltmiştir. Kapatma davası iç ve dış kamuoyunda, ülkemizin demokratikleşmesi ve sivilleşmesini, AB sürecini olumsuz etkileyecektir. Bugüne kadar Anayasa Mahkemesi tarafından 30'u aşkın siyasi parti kapatıldı, Türkiye partiler mezarlığına döndü ve Guinnes rekolar kitabında parti kapatmada birinci sırayı almıştır Bu durum, Anayasa Mahkemesi tarihinde görülmemiş bir hukuki skandaldır."


Türk ise DTP'nin kapatılması durumunda yeni parti kuracaklarının sinyalini vererek, "Dava ile gelişmelerin hangi boyuta varacağını hep birlikte izleyeceğiz. Demokrasilerde çare bitmez. Elbetteki bizim siyasetimizde çaresiz kalma gibi bir durum söz konusu değil. Siyaset yapıyoruz bir ideoloji ve inanca sahibiz. Bu inancı dile getirecek, elbetteki çare ve çabaları ortaya koyacağız. Bunun yönetemini yolunu geliştereceğiz" dedi.


'AB'nin beklentileri var'


DTP'nin kapatılması durumunda Türkiye demokrasisinin zarar göreceğini savunan Türk şöyle devam etti: "AB sürecinde Türkiye'de parti olarak bizden beklentiler var. Demokrasiye sahip çıkma, demokratik sürecin başlatılması için talepleri var. Ama DTP'nin kapatılması, dışlanması gibi bir duruma AB hiç taraf olmadı."


Türk daha önce de DTP'nin kapatılması durumunda B planlarının hazır olduğunu açıklamıştı.


Dışişleri Bakanı Ali Babacan'nın tezkere konusunda partilerini bilgilendirmemesini eleştiren Türk, "Bir ötekileştirme mantığı görüyoruz. Ötekileştirilen istenmeyen bir parti olarak dünyaya mesaj verdiğini de görmesi gerekiyor Babacan'ın" diye konuştu.


'Kan duracaksa ayrılalım'


Kapatma davasıyla ilgili diğer DTP'lilerin tepkileri şöyle:
Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş: Açılan dava büyük bir talihsizlik. Partimiz kapatılmasa bile davanın açılması sonucunda kriminal hale getirilmesi yeterlidir. Yargıtay Başsavcısı veya partimizin kapatılmasını isteyen kesimler gelsinler bizi ikna etsinler. Parti kapatma sorunu çözecek, en azından akan kanın durdurulmasını sağlayacaksa, bizi tatmin etsinler. Partimizi, kendimiz feshedip Meclis'ten ayrılacağız.


Siirt Milletvekili Osman Özçelik: Kapatma davası, Türkiye'de hukukun siyasallaştığını gösteriyor. Siyasi Partiler Yasası, tek tip parti istiyorsa, Türkiye'de birden fazla partiye ne gerek var? Türkiye'de demokrasi mücadelesi verenler hep bedel ödedi. Bu kez bedel ödemek bize düştü. Yeni parti kurmak zor değil. Türkiye'de parti kurma konusunda en deneyimli kadrolar bizde.
Şanlıurfa Miletvekili İbrahim Binici: Hukuk siyasi kararlar alıyor. Parti kapatmak sorun çözmüyor. Arkadaşlar yeni bir parti ile yola devam eder.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious