DTP'den, Ağar'a övgü

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van İl Başkanı İbrahim Sunkur, PKK'nın tek taraflı ateşkes çağrısına cevap verilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sunkur, "Herkesin Mehmet Ağar kadar sorumluluk alması gerekir. Hiçbir siyasi endişe taşımadan elini taşın altına koyarak sorumluluk alması gerektiğine inanıyoruz. Oyunu, çocuğunu ve vergisini aldığınız bu halk sizi sizden öncekiler gibi hem tarihe hem de sandığa gömecektir" konuştu.

Ahmet Hani Parkı'nda yapılan basın açıklamasına Parti MYK üyesi Mizgin Irmak, Parti Meclis üyeleri Mustafa Avcı, Nesrin Nergiz, Pelin Yılmaz ve il teşkilatı üyeleri katıldı. Basın açıklamasını il başkanı İbrahim Sunkur okudu.

Ateşkesin Türk ve Kürt aydınlarının beklentisinin olduğunu ve DTP'nin çabaları ile oluştuğunu savunan Sunkur, "22 yıla yakındır süre gelen, pek çok insanın ölümüne milyon dolarların yok olmasına, binlerce köyün boşalmasına, faili meçhul cinayetlerin işlenmesine, demokratik hukuk devletinin temel ilkelerinin ayaklar altına alınmasına ve kirli savaşı doğuranların bu çözmekten korkarak silahlı güçlere havale etmişler. Bu sorun kronikleşmiş bir Kürt sorunudur. Herkes bu savaşın sona ermesini istemektedir. Dağda silahlı gezenlerin cenazelerini görmek istemiyorlar. Artık gerilla annesi de asker annesi de bu ülkede savaşın çözüm olmadığını haykırıyor ve ülkeyi yönetenlerden barışçıl çözüm bekliyor" şeklinde konuştu.

Başbakan'ın 2005 yılında Diyarbakır'da yaptığı konuşmasından geri adım attığını ileri süren Sunkur, bu tutumun halka güvensizlik verdiği ve kimi çetelerin ortaya çıkmasına prim verdiğini öne sürdü.

DTP'nin barışın sağlanması için tarihi bir rol aldığını ileri süren Sunkur, bundan sonra iki taraflı ateşkesin sağlanması için herkese görevler düştüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious