DTP'den, AKP'ye siyah çelenk

DTP'den, AKP'ye siyah çelenk .14143
  • Giriş : 26.09.2007 / 16:05:00

Van’da Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) organizasyonuyla bir grup sivil toplum örgütü temsilcisi ve üyeleri AKP binası önüne siyah çelenk bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP binasından sesizce yürüyerek AKP önüne gelen DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar ve DTP’liler, burada basın açıklaması yaptı. DTP İl Başkanı Doğar, AKP’nin Kürt halkına aba altında sopa gösterdiğini iddia ederek, “Tartışma konusu olan yeni sivil anayasa neyin anayasası olacak, bu anayasada Kürtlerin yeri ne olacak manidardır'' dedi.
DTP binası önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, geniş güvenlik önlemleri altında yürüyerek AKP binası önüne geldi. Burada basın açıklamasını DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar okudu. Türkiye’de AKP’nin iktidar mücadelesinde belli oranda başarı elde etttiğini belirten Doğar, Türkiye’deki temel güçlerden birisi olan Kürt potansiyelini de kendisine eklemeyi hedeflemekte olduğunu belirtti. Kürtlere küçük bazı hakların verilmesinin gündeme getirilmesiyle birlikte aba altından da sopa gösterildiğini iddia eden Doğar şunları söyledi:
“AKP hükümeti ile TSK’nın anlaşması sonucu topyekün imha operasyonları düzenleyerek Kürt iradesini kırmaya öncüsüz bırakmaya çalışmaktır. Öyle ki son dönemlerde iddia edilen kimyasal silahların hemen hemen her operasyonda kullanılması bunun sonucudur. Bunun en son örnekleri Uludere ve Beytüşşebap’tır. Kullanılan kimyasal silahlar sonucu hayvanlar telef olmuş, ekolojik denge zedelenmiştir. Ayrıca Beytüşebap halkı bir mağduriyet ve tedirginlik içerisindedir. Bölgeye yerleştirilen yaklaşık 20 bin komando köy korucuları ve özel harekat timleri ilçeyi ve ilçeye bağlı köyleri abluka altında tutmaktadır. En temel insani ihtiyaçlarını bile karşılamayan halk açlıkla karşı karışyadır. Ayrıca yoğun helikopter ve F-16 savaş uçaklarının uçuşları sonucunda eğitim yapılamamaktadır. Ayrıca 27 yıl aradan sonra sivil anayasa hazırlanıyor. Oluşturulacak yeni anayasa neyin anayasası olacak. Bu anayasada Kürtlerin yeri ne olacak. Diğer bir hukuksuzluk İmralı’da yaşanıyor. İmralı’da uygulanan hukuk tam bir hukuksuzluktur.'' DTP İl örgütü, Hacıbekir Mahallesi Özgür Yurttaş Meclisi, Serhat kültür Merkezi, Göç-Der, Tutuklu ve Hükümlüler Derneği ve YYÜ Öğrenci Derneği üyelerinden oluşan 50 kişilik grup, AKP binası önünde, ‘AKP şaşırma sabrımızı taşırma’ sloganları attıktan sonra siyah çelengi bina önüne bırakarak sesizce dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious