DTP'den 'anadilde eğitim' yürüyüşü

DTP'den 'anadilde eğitim' yürüyüşü.23312
  • Giriş : 22.09.2008 / 17:32:00

Demokratik Toplum Partisi'nce (DTP) üyelerince Diyarbakır ve Siirt'te yürüyüş düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Bayındırlık semtindeki DTP İl Başkanlığı binası önünden toplanan ve aralarında ilköğretim öğrencilerinin de bulunduğu grubun ''anadilde eğitim yürüyüşü''nde sloganlar atıldı.

Ardından kalabalığa seslenen eski milletvekili Leyla Zana, DTP'nin son kongresinde ortaya çıkan sonuç bildirgesini Kürtçe olarak okudu.
Grup daha sonra dağıldı. Konukevi önündeki mitinge DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile bazı DTP milletvekilleri katıldı.
Siirt'te de DTP binası önünde toplanan ve büyük bir bölümü öğrencilerden oluşan grup İHD binasına kadar yürümek istedi. Ancak, polis izinsiz olduğu gerekçesiyle yürüyüşü engelledi.

DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik'in Türkçe ve ardından Kürtçe yaptığı konuşmasının ardından, grubun dağılması sırasında, polis ile bazı göstericiler arasında kısa süren bir arbede yaşandı. Göstericilerden 2 kişi gözaltına alındı.
DTP'nin `Anadilde eğitim' yürüyüşü PKK gösterisine dönüştü

DİYARBAKIR'da Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından düzenlenen `Anadilde Eğitim Talebi' ve `Demokratik Toplum Kongresi' sonuç bildirgesinin okunması nedeniyle düzenlenen yürüyüş PKK gösterisine dönüştü. DTP otobüsünden terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan'ı öven Kürtçe türküler çalınırken, ilköğretim okulu öğrencileri de yürüyüşe katılıp, PKK lehine slogan attı.

DTP'nin `Anadilde Eğitim Talebi' ve hafta sonunda Diyarbakır'da yaptığı Demokratik Toplum Kongresi'nin sonuç bildirgesinin açıklanaması için yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş öncesinde Bayındırlık Semti'nde bulunan DTP İl binası önünde toplanan partililer ellerinde sarı- kırmızı- yeşil flamalarla sürekli terör örgütü PKK ve ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına hükümlü elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan attı. İl başkanlığı önünde bulunan otobüsten PKK ve Abdullah Öcalan'ı öven türküler çalınırken halaylar çekildi. DTP il binası önündeki eyleme ilköğretim okulu öğrencilerinin okul kıyafetleriyle katılmaları dikkat çekti. Ellerinde Kürtçe `Ana dilimi istiyorum', `Anadilimle eğitim istiyorum' dövizleri taşıyan öğrenciler `zafer işareti' yaparken, Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Bazı öğrenciler ise elinde `Sayın Öcalan' yazılı dövizler taşıdı.

ASKERİ ARAÇLARIN TAŞLANMASI ENGELLENDİ

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile DTP milletvekilleri, Emine Ayna, Selahattin Demirtaş, Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız, Hamit Geylani, İbrahim Binici, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile ilçe belediye başkanları ile kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana ve yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı katıldığı yürüyüş düzenlendi. DTP teşkilatı önünde başlayan yürüyüş sırasında, `PKK halktır, halk burada', `Yaşasın başkan Apo' sloganları attı. Yaklaşık 3 kilometre süren yürüyüşün ardından Ofis Semti'ndeki Belediye Konukevi önüne gelen kalabalık, Tren Garı'nda askeri birliklere götürülen askeri araçları gören bir grup, `yuh' diye bağırdı. Bu araçları taşlamak isteyenleri DTP'li görevliler engelledi.

ZANA: HER HALK KENDİ DİLİYLE VARDIR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi önünde kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana, Kürtçe yaptığı konuşmada, herkesin kendi hakkını araması ve bu hakkın peşinden gitmesi gerektiğini söyledi. Zana, şöyle konuştu:

"Hakkımızı alırsak kimse elimizden alamaz, almasına da izin vermemeliyiz. Kürdistan toprakları üzerinde çeşitli diller konuşan birçok topluluk vardı. Ancak, bu dillerin çoğu kayboldu. Kürt dili bu kadar zorluğa rağmen Kürdistan dengbejlerinin (Halk ozanları) büyük katkılarıyla direndi, ayakta kaldı. Dengbejler sürekli olarak barışı, savaşı, kardeşliği bu coğrafyada yaşanan her türlü konuyu şarkılarında ele alarak bize aktardı. Annelerimiz bize Kürtçe masallar anlattı, bu nedenle dilimizi unutmadık, sahip çıktık. Herkese buradan sesleniyorum, evlerinizde ailenizle sürekli Kürtçe konuşun, gazetelerinizi Kürtçe okuyun, Kürtçe televizyon izleyin, interneti Kürtçe olarak takip edin. Kendi diline sahip çıkan insan şahsiyetli bir kişidir. Her halk diliyle vardır. Eğer dil yoksa insanın hiç bir şeyi yok demektir."

EYLEMLER SÜRECEK

Diyarbakır'da 600 delgenin katılımıyla yapılan Demokratik Toplum Kongresi'nin sonuç bildirgesini de okuyan Leyla Zana, AKP Hükümeti'nin uluslararası ve ulusal tüm gerici güçlerin temsilcisi olarak çözümsüzlük ve çatışma siyasetinin yürütme organı olduğunu söyledi. Kürt Halkının yürüttüğü mücadeleyle şimdiye kadar boşa çıkartılan inkar ve imha siyasetinden bu kez AKP eliyle sonuç alınmak istendiğini iddia eden Zana, açlığa, yoksulluğa ve işssizliğe mahkum edilen Kürt halkı üzerinde çirkin planlar yapılırken, diğer taraftanda çok yoğun askeri operasyonların her gün can almaya devam ettiğini savundu. Kongrede, dört ayrı ülkedeki Kürtler'in mücadelesiyle bu saldırı dalgasının boşa çıkartılacağına inanıldığını söyleyen Zana, "Kongremiz Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan baskı, işkence ve tecrit politikalarını mahkum etmiş. Bu politikalara karşı kesintisiz bir mücadelenin geliştirilmesini benimsemiştir" dedi.

Leyla Zana, sonuç bildirgesinde Ergenekon terör örgütünün, inkar ve imha siyasetini yürüten sistemin kendisi olduğunu önü sürdü. Zana, "Ergekenon'un Kürt halkına karşı işlediği suçlar örtbas edilmek istenmektedir. Oysa Ergenekon, Kürt halkına karşı yürütülen kirli savaşın baş aktörüdür. AKP, Türkiye'deki en aç gözlü ve çıkarcı kesimlerin, uluslararası güçlerin de desteğini alarak bir araya gelmesi, yani bir çıkarlar koalisyonudur. AKP, kurulduğu günden bu yana tepeden tırnağa rüşvet, rant ve her türden kirliliğin odağı haline gelmiştir. AKP hükümeti 12 Eylül rejiminin son bekçisidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*