DTP'den Çağlayan mitingine çağrı

DTP'den Çağlayan mitingine çağrı.11728
  • Giriş : 22.05.2009 / 17:42:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP), partilerine yönelik baskıların son bulması talebiyle "DTP'yi Değil Silahları Sustur" mitingine çağrı amacıyla Taksim'de bildiri dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP, İstanbul'da söz söylemenin önemli olduğunu belirterek, tüm halkın 24 Mayıs'ta Çağlayan'da düzenlenecek mitinge katılmasını istedi.
Eyleme DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ile ESP, ÖDP ve SDP de katıldı.

Taksim Tramvay Durağı'nda biraraya gelen kitle bildiri dağıtarak ve sloganlarla Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

Burada kısa bir konuşma yapan İstanbul Milletvekili Tuncel, Kürt sorununun ilk kez bu kadar tartışıldığını belirterek, İstanbul'da söz söylemenin önemli olduğunu, çünkü İstanbul'un farklı kimliklerin barındığı bir kent olduğunu belirtti. Tuncel, 24 Mayıs'ta Çağlayan'da düzenlenecek mitinge tüm halkı davet etti.

DTP Eyüp İlçe Örgütü de ilçe binasında yaptığı basın toplantısıyla kendilerine yönelik artan baskıları protesto etmek için 24 Mayıs"ta Çağlayan Meydanı"nda yapılacak mitinge katılım çağrısı yaptı.

DTP Eyüp ilçe örgütünün gerçekleştirdiği basın toplantısına ESP, SDP ve ÖDP de katıldı.
Açıklamayı DTP ilçe Başkan Vekili Pınar Tarlak okudu. Tarlak, partilerinin uzun süredir sistemli bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Tarlak, DTP"nin 29 Mart Yerel seçim zaferini hazmedemeyen AKP hükümetinin, seçimler sonrasında başlattığı yenilgi saldırısının artarak devam ettiğini vurguladı.

Tarlak, operasyonlarla, tutuklamalarla ve baskılarla Kürt halkının yıldırılamayacağını belirtti ve “Halkımız iradesine bugüne kadar sahip çıktı, bundan böylede çıkacaktır” dedi.
Açıklamada konuşan DTP İl Başkan Yardımcısı Dursun Yıldız, “Akan kanın ve gözyaşının son bulması için başta Kürt halkımız olmak üzere, tüm milliyetten duyarlı insanları Çağlayan'da görmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
ESP"li İrfan Gerçek ise baskılara ve inkar ve imhaya karşı Kürt halkıyla birlikte 24 Mayıs"ta Çağlayan Meydanı"nda olacaklarını ifade etti, tüm duyarlı kişi ve kurumları Çağlayan mitingine çağırdı.

Miting programları belli oldu

DTP'nin yarın Van'da, Pazar günü de İstanbul'da düzenleyeceği “DTP'yi Değil, Silahları Sustur” mitinglerinin programları da belli oldu. İstanbul Mitingi 24 Mayıs Pazar günü Çağlayan Meydanın'da yapılacak. Kitle saat 10.00'da Perpa önünde toplanarak yürüyüşe geçecek. Aralarında ESP, ÖDP, SDP, Partizan'ın da olduğu çok sayıda kurumun destekleyeceği mitinge, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ve DTP milletvekilleri katılacak. Konuşmaların ardından İbrahim Rojhilat ve Agıre Jiyan birer konser verecek. DTP İstanbul İl örgütü kitlenin mitinge yerel kıyafetlerle katılacağını açıkladı.

Van Mitingi ise yarın Kale Yanı Kültür Parkı'nda gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*