DTP'den Genelkurmay'a 'çekilin' telkini

DTP'den Genelkurmay'a 'çekilin' telkini.11758
  • Giriş : 07.10.2008 / 14:06:00
  • Güncelleme : 07.10.2008 / 14:24:56

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Aktütün baskınıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İşte Türk'e göre asıl neden.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin grup toplantısında konuştu. Türk, Balıkesir'de yaşanan olayların Aktütün baskınını tetiklediğini iddia etti. Genelkurmay'a da seslenen Türk, operasyonların durdurulmasını ve sınırdan çekilmesini istedi.

İşte Türk'ün grup toplantısındaki sözleri;

Asıl sorumlu Erdoğan hükümetidir: Bu olayın başlıca sorumlusu (Aktütün Sınır Karakolu Baskını) mevcut iktidardır. Günlerce Türkiye'ye böyle bir tehlikeli olayla çalkalanmaya neden olan hükümettir.

Bu vali (Balıkesir) hala nasıl görevde durabiliyor. Aynı Vali, JİTEM ile birlikte halkı tehdit etmiş daha sonra yine baskında masum halk ölmüştür.

Tekrar belirtiyorum ki AK Parti hükümetleri döneminde ortaya çıkan bu milliyetçi kışkırtmaların asıl sorumlusu Erdoğan ve onun yöneticileridir. Bütün toplumuza kibrit dökmeye çalışan bu hareketler için herkesi uyarıyorum.

Tezkere çatışmaları alevlendiriyor: Türkiye'nin gerçek gündemi olan demokratikleşme ve adaletli paylaşım sınır ötesi operasyonlarla öteleniyor.

Bir taraf ben ateşkes ilan ettim diyor; ancak bunun karşılığında operasyonlar oluyor. Eğer bu eylemsizlik süreci iyi değerlendirilmiş olsaydı, normalleşme süreci başlayacaktı. Ülke bu nedenle bugünkü acı tabloyla karşı karşıya kaldı.

Savaş lordları çatışma istiyor: Bu savaşın galibi olmaz, bu savaşın tek bir sonucu vardır o da Türkiye'nin aydınlığını kaybetmesidir. Bu savaştan kazanan tek taraf savaş lordlarıdır. Meclis Genel Kurulu'nda sınır ötesi görüşülürken herkesi uyarmıştık.

Tezkere ve operasyonlar durdurulsun: Ülkemiz bugün adeta uçuruma doğru sürükleniyor. Tezkere o gün olmasaydı bu ağıtlar yakılmayacak, ocaklara ateş düşmeyecekti. Ne yazıkki ölme ve öldürme stratejisi nedeniyle genç bedenler toprak altına iniyor. Sorunlarımızı hoşgörüyle çözebilme tecrübemiz varken neden çatışmada ısrar ediliyor? Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz.

Operasyonları durduralım ve acilen çatışmazlılık durumunun oluşabilmesi için girişimlerini hızlandıralım, hükemet elini taşın altına koymalıdır.

Perşembe günü operasyon bölgelerine doğru Diyarbakır'da barış yürüyüşü yapılacak. Şimdiden bu yürüyüşe katılacakları selamlıyorum. Herkesi bu yürüyüşe davet ediyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*