DTP'den harekata ilk tepki: Operasyon durdurulsun

DTP'den harekata ilk tepki: Operasyon durdurulsun.13904
  • Giriş : 22.02.2008 / 16:48:00

DTP'li Selahattin Demirtaş, sınır ötesi operasyonun durdurulması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demirtaş, "Biz operasyonlara PKK'yı savunmak için karşı çıkmıyoruz. Biz Türkiye'nin çıkarlarını düşünüyoruz. Bu operasyonun hedefinin ise PKK olduğundan şüphe duyuyoruz. Bir bölgesel savaşla karşı karşıyayız" dedi.

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyine başlattığı kara harekatını değerlendirdi ve operasyonun durdurulması çağrısında bulundu. Demirtaş, Meclis'te DTP'li milletvekilleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında kara harekatını değerlendirdi. Askeri operasyonların "Kürt sorununu" çözmeyeceği görüşünü savunan Demirtaş, yapılan operasyonların PKK'ya yönelik olduğundan şüphe duyduklarını dile getirdi. Operasyonlara karşı çıkan tek parti DTP'nin olduğunu söyleyen Demirtaş, "Biz operasyonlara PKK'yı savunmak için karşı çıkmadık. Türkiye'nin çıkarlarına uygun değil. Biz Türkiye'nin çıkarlarını düşünüyoruz. Bu operasyonun hedefinin ise PKK olduğundan şüphe duyuyoruz. Bir bölgesel savaşla karşı karşıyayız" dedi. Demirtaş, bu operasyonların ağır ağır bölgesel savaşa kaydığını öne sürerek, DTP'nin dışında tezkere oy veren bütün siyasi partilerin vebal altında kalacağını ileri sürdü.

-SORUMLULUĞU GENÇLERE YIKMANIN VEBALİ AĞIR OLUR-

"Bu işin şakası olmaz" diyen Demirtaş, Meclis'te tezkereye oy kullanan partilere de çağrıda bulunarak, "Bu iş tezkereye oy vermeye benzemez. Karda kışta kıyamette sorumluluğu gençlere yıkmak büyük sorumluluktur. Gençlerimize yazık oluyor. Biran önce bu operasyonun durdurulması lazım" şeklinde konuştu. Operasyonun bittiğinde sorunun çözülmeyeceğini de ileri süren Demirtaş, "O zaman bunun vebali ağır olur. Hükümete destek veren herkes bunun altında kalır. O zaman bunun hesabını halk sorar" diye konuştu. "Başından beri bu sorunun şiddetle, kanla çözülemeyeceğini bağıra bağıra söyledik" diyen Demirtaş, "22 Temmuz seçimlerinden sonra "Kürt sorununu" gelin çözelim dedik. Barışçıl yollarla, diyalog çözelim dedik. Hükümet bizi dinlemedi. Çözüm önerilerimiz kabul edilmedi. Bu yöndeki muhalefetimizin önü kesilmeye başladı. Çözüm önerilerimiz, çağrılarımız hükümet tarafından maniple edildi" diye konuştu.

-MECLİS SAVAŞ YETKİSİ VERMEDİ-

Sorunun çözümünün başka yolları olduğunu da ifade eden Demirtaş, operasyonu destek veren siyasilere de tepki gösterdi. Çözümün, "Askeri operasyonsuz ve kansız" da olabileceğini dile getiren Demirtaş, "Şiddetle kanla "Kürt sorunu" çözülmez. Meclis sınırötesi operasyon yetkisi verdi savaş yetkisi vermedi" dedi. DTP'nin Türkiye'nin çıkarları için uğraştığını ifade eden Demirtaş, "Türkiye'nin bütünlüğü ve sınırları içinde başka çözümler var. DTP'nin savaş politikası olmamıştır. Şiddetin sona ermesi için görev istiyoruz" çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious