DTP'den Kandil'e mesaj var!

DTP'den Kandil'e mesaj var!.11728
  • Giriş : 15.06.2009 / 23:49:00

KCK İddianamesi’ndeki raporda, DTP’li Kamuran Yüksek, Duran Kalkan olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KCK İddianamesi'ndeki raporda, DTP'li Kamuran Yüksek, Duran Kalkan olduğu belirtilerek PKK yöneticisine devlet içinde “temas kurulan bir ekip”ten haber veriyor.

Yüksek'in bilgisayarından çıkan raporda “Adadaki konusunda temasta olduğumuz ekip beklediğimiz açılımı yapabilecek konumda olmadıklarını söyledi” ifadesi de dikkat çekiyor. Raporda aynı ekibin “Hava harekâtlarının devam edeceğini, kara harekâtının planlandığını, yakın bir süre sonra yapılma ihtimalinin olduğunu iletmemizi istediler” dediği Kalkan'a aktarılıyor. Yüksek, yedi kişinin öldüğü Diyarbakır'daki dersane saldırısı için “Anlayamadığımız bir şekilde bu eylemin üstlenilmesi bize zarar verdi” diyor

Aralarında DTP Genel Başkan Yardımcıları Kamuran Yüksek, Bayram Altun, Selma Irmak ile Öcalan'ın bir avukatının da bulunduğu 52 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında hazırlanan 148 sayfalık iddianamede ilginç detaylar yer aldı. 14 nisanda Diyarbakır'da gözaltına alınan DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek'in bilgisayarında elde edilen ve “Cuma Kod, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan'a (Cuma kod isimli örgüt liderinin gerçek adı Cemil Bayık'tır - Taraf) gönderildiği anlaşılan” raporda, devlet içinden bir kesim ile PKK lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı'daki infaz şartlarıyla ilgili görüşmeler yapıldığı, “temas kurulan ekibin” askerî operasyonlar ve hava harekâtları ile ilgili örgütü bilgilendirdiği belirtiliyor.

“Adada temas kurduğumuz ekip...”

Diyarbakır Başsavcılığı'nın PKK'nın “Koma Ciwaken Kurdistan Türkiye Meclisi-Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK/TM)” yapılanmasına yönelik operasyonunun kabul edilen ilk iddianamesinde yer alan 25 Ocak 2008 tarihli rapor, DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek'in laptop bilgisayarında ele geçti. İddianamenin 51'inci sayfasında yer alan ve Kamuran Yüksek'in gönderdiği belirtilen raporun ilgili bölümü şöyle: “Adadaki konusunda temasta olduğumuz ekip beklediğimiz açılımı yapabilecek konumda olmadıklarını, tecrit koşullarını sürekli olmasa da parça parça yapabilecek konumda olduklarını söylediler. Ancak psikolojik baskıyı en üst düzeyde tuttuklarını söylediler, hava harekâtlarının devam edeceğini, kara harekâtının planlandığını, yakın bir süre sonra yapılma ihtimalinin olduğunu iletmemizi istediler... Türkiye Yürütmesi aracılığıyla birimlerimize düşman olarak görülen işbirlikçilerin araçlarının ve işyerlerinin yakılması talimatı ulaştırıldı. Eylemlerin artarak devam edeceğini bekliyoruz.”

Aynı raporda, 3 Ocak 2008'de yedi kişinin ölümü, 68 kişinin de yaralandığı bombalı saldırının üstlenilmesi şöyle eleştiriliyor: “Diyarbakır'da yapılan eylem kitle açısından istediğimiz desteği alacağımız ümidini taşırken, anlayamadığımız bir şekilde bu eylemin üstlenilmesi bize zarar verdi. Üstlenmenin niçin yapıldığı soruşturulmalı.”

Sabri Ok rakip görülüyor

Raporda örgütün Avrupa sorumlularından Sabri Ok'un “etkinliğini arttırmak” için harekete geçtiği belirtiliyor. Örgüt içindeki ayrışmayı gösteren sözler ise şöyle: “Avrupa'daki kanalları vasıtasıyla İşkenceyi Önleme Komitesi'ni tekrar Türkiye'ye gönderip Öcalan'ın var olan güvenini yenilemeye çalışacağı duyumunu aldık.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*