DTP'den Tuğluk'a verilen ceza açıklaması

DTP'den Tuğluk'a verilen ceza açıklaması.58553
  • Giriş : 05.02.2009 / 13:43:00

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Tuğluk hakkında verilen kararın ''siyasi bir yaklaşımın sonucu'' olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkında verilen kararın ''siyasi bir yaklaşımın sonucu'' olduğunu iddia etti.
05 Şubat 2009 13:14

Demirtaş, TBMM'de yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti iktidarının ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''DTP'yi hedef gösteren politikaları nedeniyle Kürt siyasetçiler üzerindeki baskıların en üst seviyeye çıkarıldığını'' ileri sürdü. Demirtaş, tamamıyla barışçıl amaçla yapılmış bir konuşmadan dolayı bir milletvekilini 18 ay hapse mahkum etmenin başka bir izahı bulunmadığını ifade etti.

AB ve ABD tarafından terörist örgütler listesinde bulunan Hamas'ın Başbakan Erdoğan tarafından kahramanlık ve özgürlük savaşçısı ilan edildiğini savunan Demirtaş, şunları kaydetti:

''Bu ülkedeki Kürt sorununun bir sonucu olan ve çözümde de dikkate alınması kaçınılmaz olan PKK konusunu doğru bir şekilde ifade eden sözlerin cezalandırılmış olması manidardır. Sayın Tuğluk hakkında verilen karar, tümüyle siyasi bir yaklaşımın sonucudur. Bu siyasi yaklaşımı oluşturan temel argümanlar ise Başbakan Erdoğan tarafından topluma empoze edilmiştir. Bu vesileyle söz konusu ceza, aslında bizzat Başbakan'ın verdiği bir cezadır.

Bu cezayı bütün barış yanlılarına, Kürt sorununda demokratik çözüm isteyenlere ve demokratik siyaset hakkını kullanan herkese verilmiş bir ceza olarak tanımlıyoruz. Sayın Aysel Tuğluk'un cezalandırılmasına neden olan konuşmanın altına imza attığımızı belirtiyor, eğer bu ülkede akan kanın durmasını istemek, barış ve kardeşliği, diyalog ile çözümü savunmak suç ise bu suçu açıkça işlemeye devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*