DTP'den tuhaf tanım

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

DTP'li 54 belediye başkanı, Öcalan için bildiri yayınladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP'li 54 başkandan Öcalan açıklaması

"Ateşkes sürerken ortaya çıkan iddiaların doğru çıkması durumunda var olan gerilimin bambaşka boyutlara ulaşacağına" dikkat çeken belediye başkanları, "Bağımsız kurul iddiaları araştırsın" çağrısı yaptı.

DTP'li 54 belediye başkanı, Abdullah Öcalan'ın zehirlendiği iddiaları ile ilgili ortak bir açıklama yaptı. Hazırlanan yazılı açıklamayı başkanlar adına okuyan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "İddiaların var olan gerilimi başbaşka bir boyuta taşıdığını" söyledi. Baydemir'in açıklamada PKK'dan "Kürt muhalefeti" diye söz ettiği görüldü.

'İç barışa darbe olur'
Doğu ve Güneydoğu'daki 54 DTP'li belediye başkanının Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde yaptığı açıklamada ortak metni Osman Baydemir okudu. 2007 yılının ağır gündeminin aşılması için "Kürt muhalefeti" ile demokratik kamuoyunun silahların susmasına yönelik harcadığı çabaların bilindiğini söyleyen Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tek taraflı ateşkesin halen sürdüğü bir dönemde Öcalan'ın uzun vadeye yayılacak şekilde zehirlendiğine dair kamuoyuna yansıyan bilgiler, bölgede ve ülkemizde var olan gerilimi bambaşka bir boyuta taşımıştır. Kuşkusuz böyle bir teşebbüste bulunulmuşsa durum can güvenliği devletin sorumluluğu altında olan bir kişinin yaşam hakkı ihlalinin yanı sıra başka bir anlam daha ifade edecektir. Böylesi bir durum sonuçları itibariyle Türkiye'nin iç barışına, toplumun huzuruna yapılmış tehlikeli bir müdahale anlamı taşıyacaktır."

'Bağımsız kurul araştırsın'
Zehirlenmeye dair bilgilerle iyice tırmanan gerilimin ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Baydemir, "İvedilikle Türk Tabipleri Birliği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi bağımsız kurumlardan oluşan bir kurulun mevcut iddialar hakkında acilen bir araştırma yapıp sonuçlarını kamuoyuna açıklaması gerektiğini düşünüyorum" dedi. Baydemir, ancak bu şekilde demokratik akıl ve mantığın hakim olduğu bir ortam yaratıp sorunların barış içinde çözülebileceğini belirtti. Baydemir "Birileri ülkemizi, toplumumuzu karanlığa sürüklemeye çalışmaktadır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious