DTP'li Ahmet Türk, Bakan Şahin'e çattı: Sorumsuz!

DTP'li Ahmet Türk, Bakan Şahin'e çattı: Sorumsuz!.10447
  • Giriş : 06.11.2007 / 15:01:00

Ahmet Türk, sekiz askerin kurtarılmasında rol alan üç milletvekilinin suçlanmasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Meclis Grup toplantısında konuşan Türk, insani duygularla çaba gösterdiklerini ve ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi. Türk, “Şimdi teşekkür edilmesi gerekirken, adeta suçlanan bir durumdayız. Gerçekten hepimizi üzen açıklamalarla karşı karşıyayız. Bir tarafta soruşturmalar açılıyor. Sekiz gencin ailelerine kavuşmaları, hiçbir zarar görmemeleri için çaba gösteriyorsunuz sonra suçlu oluyorsunuz" dedi.

“ÜRPERTİCİ AÇIKLAMALAR"

Türk, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek ile Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in sekiz askerin kurtarılmasına ilişkin açıklamalarını “ürperten açıklamalarö, “hayret verici açıklamalar" olarak nitelendirdi.

Türk, Şahin’in, “Askerlerin döndüğüne sevinemediğini" söylediğini belirterek, “Böyle sorumsuz açıklama bugüne kadar görmedim, görmek de istemiyorum. Böyle bir açıklamayı bir daha görmek istemiyorum" dedi.

Türk, Çiçek’in de DTP için “suçüstü yakalandılar" diye sözettiğine dikkat çekerek, “Yaşama hakkına duyduğumuz saygıdan dolayı, eğer birilerinin burnu kanamadan kurtulmalarına katkı sunmuşsak, bundan sadece ve sadece mutluluk duyarız. Bundan dolayı açılan soruşturmaların, şoven, milliyetçi anlayışları tatmin etmek için açılmış bir oyun olduğunu açıkça ilan ederiz" dedi.

GRUP KARARI

Türk, üç DTP milletvekilinin sekiz asker için kuzey Irak’a kendiliğinden gitmediklerini, Grupta kendi aralarında aldıkları karar sonucunda gittiklerini söyledi. Türk, “Üç arkadaşımızın gidişi sanki bireysel tavır gibi gösterildi. Grup kararıyla bu arkadaşlarımız gitti. Bunun bilinmesini istiyoruz. Böylesi bir görevi üstlendikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz" dedi.

Türk, DTP’nin belli misyonu olan bir parti olduğunu ve amaçlarının bu ülkenin barışına katkı sunmak olduğunu belirtti. Türk, kendilerinin oy hesabı yapmadıklarını ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgedeki bütün belediyeleri istediğini ifade etti. Türk, “Sayın Başbakan, oyların yüzde 99’u sizin olsun, yeter ki insanlara insanca yaklaşın, insanların meşru taleplerini karşılayın. Bütün oylar sizin olsun. Halen yaşama hakkı üzerinde siyaset yapılıyor" dedi.

“İHANETÇİ İLANI"

Türk, MHP’nin oyları kendi partisine çevirmenin bazı formüllerini aradığını ve milliyetçi-şoven kesimi kendine bağlama çabası içinde olduğunu savundu. Türk, “MHP, halkın iradesiyle seçilmiş insanları ihanetçi ilan etme hakkına sahipmiş gibi davranıyor. Bu hakkı kim veriyor" dedi.

Türk, son zamanlarda bazı emekli generallerin, geçmişte Kürt yurttaşların dillerinin kullanmalarını, kültürlerine geliştirmelerine karşı çıkmalarını hata olarak dile getirdiklerini belirterek, beş-on yıl sonra da aynı şeyin söyleneceğini ifade etti.

Türk, “Kürt sorununun olgunlukla tartışılmasını istemek ihanet midir? Ama buna karşı şovenler, milliyetçiler, vatansever olarak niteleniyor. Aslında acizlik budur. İktidarın acizliği buradan gelmektedir. Kendi parlamentosuyla kendi insanıyla tartışmayanlar, bu ülkenin geleceğini sağlıklı şekilde geliştirme şansına sahip olamayacaktır" dedi.

“ KÜRT KÖKENLİLERİ SUSTURDUNUZ"

Türk, DTP’ye oy veren seçmenlerin AKP’ye oy veren seçmen kadar kutsal ve bilinçli olduğunu söyledi. Türk, ancak birilerinin DTP Grubunu bir “esir grubu" görerek, konuşmaması sadece dinlemesi gereken bir grup gibi gördüklerini belirtti.

Türk,buna rağmen düşüncelerini söylemeye devam edeceklerini ve doğrular üzerinde ısrarlı olacaklarını bildirdi.

Türk, Başbakan’ın partisinde 75 Kürt kökenli milletvekili bulunduğunu söylediğine dikkat çekerek, “Buna itirazımız yok. Ama sizin Kürt milletvekili seçtik dedikleriniz Kürt sorunuyla ilgili bir tek şeyi söyleme cesareti gösterdiler mi, bir gün onları dinlediniz mi? Operasyonların sonuç vermeyeceğini söyleyenleri susturdunuz. gelip operasyon lehinde oy kullandılar. Bir yerde onları rehin aldınız, bizi de mi rehin almak istiyorsunuz? Biz vicdanı hür olan insanlarız" dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious