DTP'li Ahmet Türk, Kürtçe neler söyledi?

DTP'li Ahmet Türk, Kürtçe neler söyledi?.12776
  • Giriş : 24.02.2009 / 17:37:00

DTP lideri Ahmet Türk, partisinin Meclis grup konuşmasının bir bölümünü Kürtçe olarak yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk, yaklaşık 20 dakika süren konuşmasının yaklaşık yarısını Türkçe olarak yaparken, geriye kalan kısmını Kürtçe sürdürdü. Türk, konuşmasının Türkçe bölümünde daha çok dilin önemi üzerinde dururken, Kürtç kısmında ise iktidara yüklendi.

TBMM'de partisinin grup konuşmasını yapan Türk, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla, ana dilin önemi üzerinde durdu. Meclis TV'den de naklen yayınlanan konuşmasında Türk, BM'nin unutulmaya yüz tutan dilleri yaşatmak için 2000 yılından itibaren 21 Şubat'ı, Dünya Anadil Günü' olarak kutlama kararı aldığını hatırlattı. Özellikle unutulmaya yüz tutan dillerin geliştirilmesi ve yaşatılması için bu günün önemine işaret eden Türk, Kürtçe'nin de bu diler arasında yer aldığını savundu. Türk, resmi ideolojinin Türkçe'yi tek dil yapmak için başka dilleri yasakladığını iddia etti. Türk, TRT'nin Kürtçe yayın yaptığını, ancak başka kişilerin bunu kurmasının hala yasak olduğunu kaydetti.

Ahmet Türk, daha sonra Kürtçe üzerindeki baskıları vurgulamak ve bu konuda yaşanan korkuları yok etmek için bu dille konuşma yapacağını söyledi. Konuşmasının bu bölümüne '21 Sıbat, Roja Zımani Zıkmakiye' diye başlayan Türk, Kürtlerin tarihinde insanların dilinden dolayı zulme uğradığını, hatta idam edilenlerin bile olduğunu iddia etti. 1980'de askerin parlamentoya el koyduğunu hatırlatan Türk, bu dönemde birçok Kürt gencinin hapse girdiğini söyledi. Cezaevlerinde yatan çocuklarını görmeye gelen yakınlarının dil yasağı nedeniyle onlarla konuşamadığını söyledi. Türk, "Türkçe bilmeyen insanlar, çocukları ile ana dillerinde konuşmak istiyordu. Ama izin verilmediği için anne ve babalar anneler, çocuklarıyla konuşamadan gönlü kırık ve üzgün bir şekilde ayrılıyordu." dedi.

Türk, 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin barış ve demokrasi için iyi bir fırsat olduğunu söylerken, bunun için partililerden çok çalışmaları gerektiğini söyledi. Türk, Kürtçe olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü ve 21 Mart Nevruz Bayramı'nı da kutladı. Türk, Nevruz'un ışık ve zulme başkaldırı olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*