DTP'li Ahmet Türk: 'Kapatılmamız için düğmeye basıldı'

DTP'li Ahmet Türk: 'Kapatılmamız için düğmeye basıldı'.10006
  • Giriş : 13.11.2007 / 21:32:00

Türk, kendilerinin "kardeşlik" demesine karşın bazı çevrelerinin partileri için düğmeye bastığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP’nin son büyük kongresinde milletvekili olmayan Nurettin Demirtaş’ın Genel Başkan seçilmesine rağmen, DTP Meclis Grubundaki konuşmayı yine DTP Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk yaptı.
Türk, partilerine karşı bir komplo hazırlandığını savunarak, “Biz ne kadar barış- kardeşlik desek de bazı çevreler tarafından düğmeye basılarak bize karşı bir komplo süreci başlatıldı" dedi.
Türk, DTP Grup Başkanvekili ve Van Milletvekili Fatma Kurtulan’la ilgili olarak basında haksız ve hiçbir haber değeri ve gerçekle ilgisi olmadığı bilindiği halde sürdürülen bir kampanya olduğunu söyledi.

Türk, “Aslında bunu yazan köşe yazarları da basında yeralan fotoğrafın arkadaşımıza ait olmadığını bilmesine rağmen, hatta bazı yerlerden bu resmin kime ait olduğu basına bildirilmesine rağmen bu arkadaşımızı hedef haline getirilmesi düşündürücüdür. Türkiye’de bazı kesimler tarafından düğmeye basılarak, halkı kışkırtmak için hem şahsımıza hem partimize adeta yönlendirilmesinin bir mesaj olarak değerlendirilmesi lazımdır" dedi.
^
“DTP’NIN ZAYIFLATILMASI TEHLİKELİ"
Türk, Kurtulan’ın daha önceki seçimlerde de milletvekili adayı olduğunu ve 90’lı yıllarda kadın kollarında çalıştığını belirtti. Türk, 2002 yılında Mardin’den milletvekili adayı olan Kurtulan’ın yüzde 10 barajı nedeniyle milletvekili olamadığını bildirdi.

Türk, Türkiye’nin geleceğine inanan herkesin DTP’ye yönelik linç kampanyasına son vermesi gerektiğini belirtti. Türk, “Bizim zayıflamamız Türkiye’nin yararına değildir. Sivil demokratik siyasetin zayıflatılması çok tehlikelidir. Herkes bu konuda bir kere daha sağduyu ile düşünmeli. DTP’yi yıpratarak hangi fırsatları yitirdiğimizi sorgulamalıyız. Bizim parlamentodaki varlığımız iyi değerlendirilmeli" dedi.

“BAYRAĞIMIZ"
Türk, DTP’nin önerilerinin tartışılması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin geleceğine inanan herkesin artık linç kampanyalarına son vermesi gerektiğini söyledi.
Türk, şunları söyledi:
“Biz Türkiye’nin birliğinden bütünlüğünden yanayız. Bizim geliştirdiğimiz öneriler de bu birliği güçlendirmeye yönelecek önerilerdir. Türkiye’yi bölecek değil, Türkiye’yi daha da bütünleştirecek önerilerdir. Bizim önerilerimiz devleti zayıflatmak değil güçlü kılacak önerilerdir. Ülkemizin ortak değeri olan bayrağımıza herkesin ama herkesin daha fazla sahip çıkacağı önerilerdir. Biz ulusu parçalamayı değil, daha güçlü bir uluslaşmayı öneriyoruz. İstediğimiz tek şey daha fazla demokrasidir. Eğer tartışılacaksa bizim bu önerilerimiz tartışılsın. Bunlara rağmen bize bölücü demeye devam ederlerse, ya kördürler, ya da kötü niyetlidirler."

FİKRET BİLA’NIN SÖYLEŞİLERİ
Türk, DTP’ye karşı tavrın nedeninin bazı siyasi çevrelerin insan hakları, demokrasi konusunda maskelerini düşürmeye başlamaları olduğunu söyledi. Türk, “DTP’nin yürüttüğü kararlı çizgi ve sivil siyaset konusundaki ısrarı, askeri vesayet altında çağırmakta sakınca görmeyen siyaset anlayışlarını deşifre etmeye başlamıştır" dedi.
Türk, DTP’nin kapatılmasına yönelik çabaların da bunun için olduğunu ifade etti.
Türk, Türkiye’nin gerçeklerini söyledikleri için milletvekili yeminine sadık kalmadıklarının söylendiğini ancak gazeteci Fikret Bila’nın yaptığı söyleşilerin 20 yıldan bu yana Kürt meselesinin yanlış görüldüğünü ortaya koyduğunu belirtti.

“GÖZÜMÜZ DIŞARDA DEĞİL “
Türk, bugün de aynı şekilde yanlışlıkların yapıldığını savunarak, “Her türlü baskıya rağmen, aynı bayrak altında yaşamayı savunacağız. Bunu anlamak istemeyenlere bunu anlatıncaya, onları ikna edinceye kadar tam demokratik cumhuriyet oluncaya kadar devam edeceğiz. Bizim siyasi görüşümüz budur. Gözümüz dışarıda, başka yerde değil ama bu ülkeye katkı sunan, düşünen ortaklaşan bir mantığa sahibiz" dedi.

“BİR TEK DTP VAR"
Türk, DTP kurultayında yönetimin değişmesiyle parti politikalarının değişmeyeceğini belirterek, “Demokrasiye inanan önemli misyonu olan bir partinin mensuplarıyız. Zaman zaman nöbet değişimleri olacak. Birlikte politika oluşturduk ve sürdüreceğiz. Partimizde görev değişikliği partimizi zayıflatmaz" dedi.
Kurultayda yeni seçilen parti yöneticilerine başarılan dileyen Türk, Grup olarak yanlarında olduklarını ve başarıları için çaba göstereceklerini ifade etti.

Türk, kişilerin farklı görüşlerinin olabileceğini ancak bunun ideolojik farklılık olmadığını belirterek, “Partimizde ne gruplaşma, ne ideolojik bir tartışma ne de bir farklılık var. Şunun iyi bilinmesi gerekir ki, bir tane DTP vardır, bu da barış ve demokrasi kavramları etrafında kenetlenmiş bir DTP’dir. Onun dışında bir DTP olmaz, olmayacaktır. Kim yöneticisi olursa olsun bu şekilde kalacaktır" dedi.

“KÜRT SORUNU ABD’YE HAVALE"
Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, şiddete başvurmama kaydıyla her türlü düşüncenin özgürce ifade edilmesini istediğini belirterek, “Peki biz ne zaman şiddete başvurduk. Hep barışı dile getirdik. Biz arkadaşlarla çok konuştuk. Arkadaşlara düşüncelerimizi ilettik. Başbakan bugüne kadar bu grupla diyalog kurmayı bile düşünmedi. Hep çağrıyı biz yaptık" dedi.

Türk, ancak Başbakan’ın “pişkince" çok uğraştıklarını ama DTP ile diyalog kuramadığını söylediğini ifade etti. Türk, şunları söyledi:
“O zaman gelin bunları tartışalım. Bugün Türkiye’de İsrail ve Filistin Devlet Başkanları burada. Uzlaşmaya katkı sunmak için çalışma yapıyoruz. Önemsediğimiz bir çaba. Bir uzlaşı için Türkiye’nin çaba göstermesini doğru girişim olarak değerlendiriyoruz. Peki Türkiye kendisinin sorununu Kürt sorununu neden ABD’ye havale etti? Diyalogla sorunların çözüleceğine inanıyoruz. Bütünlükten birlikten yanayız. Peki o zaman ABD’ye havale etmeden bu diyalogu oluşturamıyoruz. Bu konudaki çabamızı çalışmalarımızı ortaklaştıralım."

“ NE ZAMAN BİRİ KONUŞSA KURŞUNLANIYORUZ"
Türk, ne zaman DTP’ye yönelik çıkışlar yapılsa DTP Genel Merkezi’ne silahla ateş edildiğini belirterek, bu kişilerin polis tarafından alındığını ve bir saat sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious