DTP'li Ahmet Türk kendine söz vermiş

DTP'li Ahmet Türk kendine söz vermiş.11758
  • Giriş : 24.02.2009 / 20:25:00

'Cezaevinde "resmi bir toplantıda Kürtçe konuşacağım" diye kendime söz vermiştim.'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında Türkçe başladığı, Kürtçe devam ettiği ve bu yüzden TRT'nin yayını kestiği konuşmasında güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BU İKİ YÜZLÜLÜKTÜR


Partisin grup toplantısında Kürtçe konuşan DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, DTP ve Kürt siyasetçilerine Kürtçenin yasaklandığını, ancak Başbakan Erdoğan'ın Kürtçe konuşmayı kendisine bir hak olarak gördüğünü belirterek, "Bu ikiyüzlülüktür ve biz bunu kabul etmiyoruz" dedi.

NEDEN KÜRTÇE KONUŞTUM?

12 Eylül döneminde cezaevinde iken, ziyaretlerine gelen ve Türkçe bilmeyen yakınlarının Kürtçe konuştukları için baskıyla karşılaştıklarını, belirterek, "O zaman kendime bir söz vermiştim ve dedim ki, resmi bir toplantıda Kürtçe konuşacağım" dedi.

KÜRTÇE KONUŞULUYOR MU GÖRMEK İSTEDİK

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Türk, Türk, TRT'nin yayını kesmesi ile ilgi sorulan bir soruyu da "Onu tahmin ediyorduk. Kürtçe serbest diye propagandası yapıldı. Biz de Kürtçe serbest mi değil mi görmek istiyoruz " sözleri ile cevapladı.

ANAYASA'YA AYKIRI DEĞİL

Kürtçe konuşmanın Anayasaya aykırı olarak değerlendirildiği şeklindeki soruya da Türk, "Ben öyle değerlendirmiyorum" şeklinde cevapladı.

BAŞBAKAN KONUŞUYORSA BEN DE KONUŞURUM

Türk, "Başbakan'ın Diyarbakır'daki konuşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya da şu cevabı verdi: "Yani şimdi Başbakan, Başbakan olarak Kürtçe konuşabiliyorsa, ben niye insanlarıma Kürtçe olarak seslenmeyeyim. Yani artık bazı şeylerin tartışılması ve değişmesi gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*