DTP'li Ahmet Türk: PKK değişti

DTP'li Ahmet Türk: PKK değişti.11758
  • Giriş : 13.05.2009 / 17:55:00

DTP lideri Ahmet Türk'e göre PKK da değişti, değişmek zorunda kaldı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CNN TÜRK'e konuşan DTP lideri Ahmet Türk, "Kürt meselesinde çözüm yolunda niyet ortaya çıktı, sadece niyet bile önemli" dedi; ama çözüm için acele etmemek gerektiğini söyledi. Ahmet Türk'e göre PKK da değişti, değişmek zorunda kaldı.

Tam da bir şeyler oluyor denildiği zaman konuştu... Üstelik PKK'nın başka bir noktaya geldiğinin mesajını verdi hem de açık açık. Murat Karayılan, "Bağımsız devlet istemiyoruz. Üniter devlet yapısını bozmayan bir çözümden yanayız " dedi ve akıllara aynı soru düştü: Ne oldu, ne değişti ve neden şimdi söyledi?

Ahmet Türk, "PKKnın sorunların demokratik siyasetle çözüleceğine olan inancını ortaya koymuş olması, diyalog sürecine kapı aralaması gereken önemli bir adımdır" dedi.

DTP'li Türk önce "Önemli bir adım" dedi, sonra CNN TÜRK'e açıkladı: "PKK değişti, PKK kendini yeniledi. Kimse değişimden kendisini uzak tutamaz, tutmamalı."

Neden değiştiğini hatta kendi ifadesiyle değişmek zorunda kaldığını da anlattı. Ahmet Türk, "Dünya değişti" dedi, İngiltere'den İspanya'dan örnek verdi, ayrılıkçı akımların artık destek bulamadığına dikkat çekti.

Sadece bu da değil. DTP liderine göre artık herkes bıktı. Kimsenin tahammülü kalmadı ve herkeste ortak bir niyet var.

Başbakan 'sosyal kriz' dedi: "Kurumlar bir uyum içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Krizi fırsata dönüştürmenin gayreti içinde olacağız. Bu da sosyal bir krizdir." Bu sosyal krizi çözmek için kurumların uyum içinde çalıştığının altını çizdi.

DTP lideri de çözüm yolunda "sadece niyetin ortaya çıkmasının" bile önemli olduğunu söyledi.

Türk, " Kurumlar arası uzlaşı bir sorunun çözümü için önemlidir. Asker, sivil toplum örgütleri, siyasiler herkes üzerinde duruyor. Ne yapabilirizi tartışıyoruz. Niyet önemli. Bugün bu niyet ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

Ahmet Türk'e göre, mutfağın hazırlanması gerekiyor. Ama çözüm sürecini de çok basamaklı bir merdivene benzetiyor. Yavaş yavaş çıkılması gereken basamakları olan bir merdiven.

Ahmet Türk, "Çok acele etmemek lazım " dedi, ama bu süreçte diyaloğun önemli olduğunu da söyledi. DTP'ye göre, o diyalog yolundaki en önemli adım ise Başbakan'la bir araya gelmek.

DTP şimdi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın randevu talebine evet demesini bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*