DTP'li Ahmet Türk: "PKK'yı kınarsak halktan koparız"

DTP'li Ahmet Türk:
  • Giriş : 26.10.2007 / 16:54:00

Ahmet Türk, PKK'yı açık bir dille kınamaları isteyenlere, “O zaman halktan koparız” karşılığını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı, NTV'de katıldığı canlı yayında, “Üzülerek ifade etmek gerekir ki, terörü lanetlediklerine, tepki gösterdiklerine dair açıklamaları var arkadaşlarımızın ama terör örgütüyle ilgili çok net beyanı şu ana kadar koyabilmiş değiller” dedi. Türk, TBMM Başkanı'nın sözleriyle ilgili ANKA'ya yaptığı değerlendirmede, kendilerinin aslında şiddete her zaman karşı çıktıklarını, silahla sorunların çözülemeyeceğini savunduklarını belirti. Türk, şunları söyledi:

“Bu konuda bize bir sorumluluk düşüyorsa, parti olarak çaba göstermek istiyoruz. Ama o istediklerini dediğimizde bizim etkinliğimiz mi kalır? Bizim bir etkinliğimiz varsa bunu akan kanın durması için kullanmak istiyoruz. Eğer onu söylersek, halk üzerindeki etkinliğimiz kırılır, halktan koparız. Bizim halk üzerindeki etkinliğimizin kırılmasına yönelik bir süreç kimseye yarar sağlamaz. Biz sürece yardımcı olup akan kanın durması içinden elimizden geleni yapmak istiyoruz.”

- “ASKERLER İÇİN TALEP GELMEDİ” -

Türk, PKK tarafından kaçırılan 8 askerin serbest bırakılması için çağrı yapmalarından sonra, bu çağrılarına hiçbir karşılık alamadıklarını söyledi. Türk, “TBMM Başkanı, "bunun için girişimde bulunun' dese o zaman bir şeyler yapmak istiyoruz. Ne yapabiliriz diye düşünüyoruz, bu insani bir mesele” dedi.

-İNSAN HAKLARI KOMİSYONU PERŞEMBE TOPLANACAK-

DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da ANKA'ya, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun Perşembe günü toplanarak, sekiz kayıp askerle ilgili başvurularını görüşeceğini söyledi. Birdal, Komisyon Başkanvekili MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici'nin kendisine yönelik eleştirilerinin haksız olduğunu söyledi. Birdal, “Bize başvuran mağdur insanların isteklerini nereye götüreceğiz, tabii ki komisyon gündemine götüreceğiz. Bize gelen insanların anne babalarına bunları söylemeliler” dedi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious