DTP'li Atalay: "Kara harekatı olursa dağlara çıkarız"

DTP'li Atalay:
  • Giriş : 22.02.2008 / 00:20:00
  • Güncelleme : 22.02.2008 / 00:01:20

Atalay, sınır ötesi kara harekatı olması durumunda tepkilerini, dağlara yürüyüşler yaparak göstereceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanı Nejdet Atalay, sınır ötesi kara harekatı olması durumunda tepkilerini, dağlara yürüyüşler yaparak göstereceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın terörle mücadelede kara harekatı opsiyonunun masada olduğunu ve zamanı geldiğinde bu seçeneğin kullanılabileceğini belirtmesi üzerine DTP'den açıklama geldi.

DTP Diyarbakır il binasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere basın açıklaması düzenleyen DTP İl Başkanı Atalay, 15 Şubat sürecinde çıkan olaylarda güvenlik güçlerinin haksız uygulamalarına maruz kaldıklarını öne sürdü.

Parti olarak Kürt sorunun çözümü için bugüne kadar demokratik kanallarda mücadele ettiklerini savunan Atalay, hükümetlerin tutumlarına rağmen bu mücadeleyi başka yönlere götürmediklerini dile getirdi.

"Bizim siyasi geleneğimizin özü Kürt sorununun siyasal bir sorun olduğu, kimlik sorunu olduğu hareketle bunun siyasal ve demokratik yollarma çözümünü sağlamaktır." diyen Atalay, parti olarak demokrasi içerisindeki bütün eylem ve etkinlik yollarının kullanan bir geleneğe sahip olduklarını iddia etti.

Atalay, "Elimizden geldiği oranda gücümüzü serzenişimizi daha da büyüterek tüm meşru araçları kullanmaya devam edeceğiz. Kürt sorununun çözümü için kullanılan askeri ve polisiye metotlarına karşı olduğumuzu her platformda dile getireceğiz." diye konuştu.

TSK'nın sınır ötesi kara harekatı yapması durumunda tepkiniz ne olur? şeklindeki soruya Başkan Atalay, operasyonlara ve Kürt sorununun askeri yöntemle çözümüne karşı olduklarını her zaman dile getirdiklerini belirterek, "Bu sorun 25 yıldır askeri yöntemlerle çözülemedi bundan sonra da çözülemeyeceği aşikardır. Şırnak yürüşümüzde edindiğimiz tecrübeyle ona benzer etkinliklerle operasyonlara karşı olduğumuzu bir daha dile getiririz. Şuan için kararlaştırdığımız bir yürüyüş ya da etkinlik yok. Ama kara harekatı olursa Şırnak yürüyüşünü referans alıp daha kapsamlı etkinlikle buna karşı olduğumuzu belirtiriz." şeklinde cevapladı.
Cihan

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious