DTP'li Ayna: Çetelerin üzerine gidemezsiniz

DTP'li Ayna: Çetelerin üzerine gidemezsiniz.7348
  • Giriş : 19.02.2008 / 14:40:00

DTP Eş Başkanı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, ''Siyasal iktidarınızı, içerdeki güç dengeleriyle vardığınız bazı anlaşmalar üzerine inşa ettiğiniz için siz bu çetelerin üzerine gidemezsiniz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ayna, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, DTP'ye ve DTP'li milletvekillerine yönelik baskıların arttığını ileri sürdü.

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın tutuklu bulunmasını eleştiren Ayna, ''Genel Başkanımız 65 gündür tutuklu bulunmasına rağmen, tutuklu olduğu dosyadan hala mahkemeye çıkarılmadı. Bu hukuksuzluğa derhal son verilmesi ve biran önce duruşmasının gerçekleştirilerek genel başkanımızın serbest bırakılmasını ısrarla talep ediyoruz. Genel başkanımız tutuklu olduğu sürece, hepimiz kendimizi tutuklu sayacağız. Genel Başkanımız özgürlüğüne kavuşuncaya dek de ısrarlarımızı sürdüreceğiz'' diye konuştu.

Sınır ötesi operasyonun başlamasından sonra halkın operasyonlara karşı tepkisinin büyüdüğünü iddia eden Ayna, ''Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde kitlesel protestolar yaşandı. Hiç kimse talepleri yok sayamaz, görmezden gelemez. Siyaset eğer halk adına, toplum adına yapılıyorsa o halde halkın beklentileri, talepleri dikkate alınmak durumundadır'' dedi.

Cizre'de 15 yaşındaki Yahya Menekşe adlı bir kişinin panzerle ezilerek öldürüldüğünü ileri süren Emine Ayna, ''Ancak bu ölüm olayının, çocuğun kafasına gelen bir taş sonucunda gerçekleştiği şeklindeki resmi açıklamalar, halkı daha da öfkelendirmiş ve adalete olan inancın sarsılmasına neden olmuştur'' diye konuştu.

-''ÇETELERİN ÜZERİNE GİDEMEZSİNİZ''-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Ergenekon bitmiş değil, daha gerisi var. Mücadele için yasal düzenleme de yapacağız'' dediğini belirten DTP Eş Başkanı Ayna, şunları söyledi:

''Başbakan, Şemdinli için de 'Sonuna kadar gideceğiz' demişti. Gidilen son, bir savcının meslekten ihraç edilmesi, emniyet istihbarat şefinin görevinden alınması ve sanıkların salıverilmesi oldu. Her şeyden önce bu çeteleri yaratan sistemi, yani savaş mekanizmasını çözmek zorundayız. Varsa iradeniz, cesaretiniz, kararlı ve samimiyseniz, sonuna kadar, uzandığı yerlere kadar gidersiniz, geçmişle yüzleşirsiniz. Ama siyasal iktidarınızı, içerdeki güç dengeleriyle vardığınız bazı anlaşmalar üzerine inşa ettiğiniz için siz bu çetelerin üzerine gidemezsiniz.''

-''...UÇURUMLAR AÇMADAN ÇÖZÜMÜ KONUŞALIM''-

Sınır ötesi operasyonlara değinen Ayna, ''Türkiye'ye kaybettiren bu politikalarda niye ısrar ediyorsunuz? AKP öncesi hükümetlerin deneyimlerinden de biliyoruz ki operasyonlarla amaçlanan Kürt sorununun çözümü değildir...Türkiye'de tüm halkların kimliklerini özgürce, eşit ve adil yaşama şansları vardır. Operasyon ve benzeri yöntemler ile ölümleri arttırarak halklar arasına daha fazla kin ve nefret tohumları ekmeden, uçurumlar açmadan çözümü konuşalım'' dedi.

-''CAN GÜVENLİĞİ YOKSA...''-

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da Cizre'deki olayları değerlendirdi.

Cizre'de panzer altında kalarak öldüğü iddia edilen Yahya Menekşe'nin otopsisinin güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan götürülerek Malatya'da yaptırıldığını öne süren Kaplan, cesedin Malatya'ya götürülmesiyle suç delillerinin karartıldığını ileri sürdü.

DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız ile bir belediye başkanının güvenlik güçleri tarafından yaralandığı iddiasında bulunan Hasip Kaplan, ''Seçilmiş bir milletvekilimiz, belediye başkanımız çevik kuvvet tarafından yaralanıyor. Eğer partimizin seçilmiş bir milletvekilinin, belediye başkanının can güvenliği yoksa, valinin de AKP'li milletvekillerinin de Başbakan'ın da güvenliği yoktur'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious