DTP'li Ayna: Operasyonlar siyasi

DTP'li Ayna: Operasyonlar siyasi.9138
  • Giriş : 14.04.2009 / 14:11:00

DTP'li Emine Ayna, operasyonları 'siyasi' olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 'terör örgütüne yönelik soruşturma' kapsamında gerçekleştirilen operasyonları değerlendiren DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, "Operasyonun nedeni de sonuçları da siyasidir. Ancak çok tehlikelidir. Bunun altında inanın hepimiz kalırız" dedi.

Balgat'taki DTP Genel Merkezi önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan Ayna, operasyonların sabaha karşıDiyarbakır, Batman, Mardin ve Tunceli'de gerçekleştiğini, DTP'nin yönetici ve üyelerinin gözaltına alındığını belirterek, gözaltılarla ilgili kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi.

DTP'nin siyaset yapmasının engellendiğini ve bu operasyonun seçimlerde elde edilen başarının daha büyük başarılara dönüşmesini engellenmeye yönelik bir operasyon olduğunu düşündüklerini iddia eden Ayna,"Şu anda gerçekleşen 30 yıllık 'Ergenekon' davasının iddianamelerinde geçen fiillerle aynıdır. Yani demokratik siyasetin önü kapatılmaya çalışılıyor. Yine belirtiyorum. Operasyonun nedeni de sonuçları da siyasidir. Ancak çok tehlikelidir. Bunun altında inanın hepimiz kalırız. Sonuçlarını herkes ciddi şekilde düşünmek zorundadır. İnsanları demokrasi dışında başka bir arayışa itmedir bu... Başka bir şey değildir. Hukuki anlamda mücadelemizi yürüteceğiz ama aynı zamanda siyaseten bunun mücadelesini yürüteceğiz" dedi.

Ankara'da DTP'ye ait 2 evde arama yapıldığını belirten Ayna, operasyon sonucunda toplam gözaltı sayısı konusunda ellerinde net bir bilgi olmadığını ancak 25'i Diyarbakır'da olmak üzere toplam 46 kişinin gözaltına alındığını duyduklarını söyledi.

Ayna, 'Ergenekon' soruşturması ile aynı zamanda yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?' şeklindeki kendisine yöneltilen bir soruya ise, "AK Parti'nin DTP'ye karşı yürüttüğü tahammülsüzlük olarak değerlendiriyoruz. Herkes Ergenekon ile ilgilenirken kimse DTP'ye yönelik baskıyla ilgilenmeyecek" yanıtını verdi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Öte yandan sabah saatlerinde operasyonların başlamasının ardından çok sayıda polis ekibinin DTP Genel Merkezi'nin bulunduğu Balgat semtinde güvenlik önlemleri aldığı dikkat çekti. Genel Merkezi'nin bulunduğu sokağın giriş ve çıkışını kontrol altında tutan polis ekipleri, genel merkez önündede çemper oluşturdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*